Nebezpečný šílenec.
V jednom moravsko-ostravském strojnickém závodě zaměstnán jest jako učeň Jos. Tomíček. Týž byl již 7 měsíců v blázinci.
Po svém návratu z blázince vstoupil do výše označeného strojnického závodu do učení. Po celou dobu učení choval se Tomíček tak, že nebylo příčin ku stížnostem.
Teprve předevčírem dostavil se mu opětně záchvat šílenství. Tomíček vrhnul se v dílně pojednou na nic netušícího svého kamaráda rovněž učně J. Kunce a zakousnul se mu hluboce do páže. Kunc, jenž právě pracoval u vrtacího stroje, zaúpěl bolesti a pokusil se odtrhnouti šílence od sebe.
Týž byl ale tak pevně zakousnut do svalu ruky, že ho nebylo možno od ní odtrhnouti, aby nevytrhnul i kus svalu. V zoufalství uchopil Kunc nějaký železný předmět a udeřil jím Tomíčka po zádech. Ihned na to povolil Tomíček, načež z dílny utekl.
Venku ho však zuřivost ještě neopustila. Tomíček schoval se u cesty, kudy musel Kunc jiti domu za plot. Jakmile Kunc po práci se tudy ubíral, vyskočil Tomíček proti němu a těžkým francouzským klíčem ho několikrát udeřil do hlavy. Kunc upadl v bezvědomí. V tomto stavu dopraven byl k rodičům.
Nešťastníkovi, jenž má na několika místech lebku proraženou, poskytl první pomoc cís. rada dr. Hála, jenž mu musel hluboké rány sešiti. — Tomíček nepatří jak viděti do dílen mezi lidi, nýbrž do blázince, odkud přišel.
Podobných případů může zajisté choromyslný učeň provésti více, ponechán-li bude bez náležitého dozoru společně v prácí s jinými lidmi.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Nebezpečný učeň, který až do krve pokousal druhého“