Ideál Angličanky dnešní doby.
Ideálem Angličanky dnešní doby není vice mladý muž mezi dvacítkou a třicítkou, nýbrž zralý čtycátník aneb i muž o nějaký rok starší.
Tak aspoň tvrdí paní York-Millerová, známá anglická spisovatelka, na základě prý vlastních zkušenosti a na základě toho, co ji bylo širokým kruhem známých dam řečeno. „Nic nevadl“, praví paní Millerová, „je-li jeho (milencův) vlas již protkán bílými nitkami a má-li pevné zvyky. Je za to poutavější než mladík dvacetiletý neb sám sebou spokojený třicátník. Je povážlivý, rozmyslný, odhodlaný a přede vším: zná svou vlastní cenu“.
Další přednosti čtyřicátníka jako milence jsou dle paní Millerové tyto: dovede zajímavé bavit, jelikož již něco prodělal, něco slyšel a viděl a někde byl.
Mladík z pravidla se domnívá, že on je to, který prokazuje dámě jakousi pozornost, věnuje-li se jí. Kdežto čtyřicátník? Ten je již z takové ješitnosti vyléčen a v zábavě se ženou dává zřejmě na jevo, že jemu činí to potěšení, s ní se bavili. Hledí se jí zalíbili a dbá přísně, aby se neprohřešil proti společenskému taktu.
Především je však dobrým kamarádem. Zřídka kdy je rozmarný a jako milenec je mužem, na nějž se žena může spolehnouti. Nejdůležitějším ale je, že se nedělá jiným než jakým je. Vezme-li si ho žena za muže, nemění se, zůstává takým, jakým byl za svobodna, což o mladých mužích nelze říci, jelikož z těch se po svatbě, když se byli ženy nasytili, z pravidla vyloupnou pěkná kvítka.“
Jak vidno, stoupají starší muži v Anglii v kursu a sice pro osobní vlastnosti. U nás mají již dávno vysoký kurs, ale hlavně proto, že z pravidla mají již tolik příjmu, aby ženuška mohla svým modním choutkám holdovat a když by „klouzla“, aby se měla nač vymluvil.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Překvapivý ideální muž podle Angličanek“