Proč oslepne tak často kůň.
Příčinou oslepnutí koně je často se opakující nemrav při pohánění koně šlehati ho po hlavě; bylo zjištěno, že tímto přivoděno oslepnutí úplné neb částečné.
Velmi nepříznivý účinek má pro oči koně vysoko nad žlab daný žír; při vytahování sena atd. ze žebře vysoko zavěšeného přihodí se snadno, že padne zvířeti do oka nějaké bodlavé zrnéčko anebo osten a tam zůstane.
Když se pak následkem toho oko začne sbírat, bývá umýváno, mezi jiným také schlazováno, avšak na odstranění cizího tělesa se z pravidla, ovšem že z pouhé nevědomosti, nemyslí.
Při zápalu očním anebo při poranění má býti vždy zvěrolékař volán. A žebř na seno splní svůj úkol ještě lépe vedle žlabu jak nad žlabem.
Ještě častěji utrpí zrak zvířete nedostatečnou ventilací stáje. Vstoupí-Ii člověk do takové kondensovanými plyny naplněné stáje, počnou jemu ihned oči slzet. Oko koně není méně citlivým a v atmosféře neustále dusivé trpí také oči zvířat, zrak se seslabuje a mnohdy úplně zaniká.
Trochu pozornosti v tomto směru může velmi často zabránit oslepnutí. Rozhodně může býti přivoděno oslepnutí také jinými nemocemi, avšak uvedené vlivy tvoří dosti často nemoc oční.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Proč pracovní koně přichází o zrak“