Výlety, vycházky, hry.
1. Z jara a v létě podnikají obyvatelé měst vycházky a výlety na venek do krásné přírody. Kdo po celý týden v kanceláři, dílně neb p. pilně pracoval, touží v neděli po občerstvení a zotavení u potoka, v přírodě atd.
Aby zotavení to každému usnadněno bylo, jezdí z větších měst zvláštní zábavní vlaky a jsou povozy a omnibusy přichystány k dopravě výletníků. Že jízda taková nebývá vždy nejpříjemnější (nával obecenstva atd.) — nýbrž mívá snad i mnohé obtíže, které nutno trpělivě snášeti, jest samozřejmé. Zlobiti se proto bylo by nemístné a pokazilo by lehce náladu celé společnosti.
2. Ať jedeš povozem neb vlakem, dostav se včas na určené místo; nechati na sebe čekati — zvlášť, jede-li se povozem — jest nezpůsob.
4. O výletu pohybujeme se volněji, nenuceněji nežli ve městě v místnostech uzavřených, avšak slušnosti musíme dbáti všude. Veselost jest první podmínkou výletu; máme se veseliti a radovati, avšak buďme pamětlivy, že veselost a radost nejsou totožný s divokostí a nevázaností.
Roztrhaný šat (o tmí) neb příliš skvrnitý; časté klopýtám nebo pád jsou věci, které nesluší dívce. Taktéž vřískání a křik při některých hrách jest nezpůsobné.
5. Koná-li výlet větší společnost, jest nejlépe, utvoří-li se výbor, jehož členové starají se jeden o zábavu, druhý o občerstvení, třetí o povozy atd. Podíl útrat na nás připadající zaplaťme hned při výletě.
6. Jedeme-li povozem, vyhradíme nejlepší sedadla na zad pro dámy, které též napřed osedají. Pán, jenž provází dámu, usadí se ve voze proti ní.
7. Při hrách venku budiž brán ohled na dámy. Nehrej tak náruživě, abys zapomněla na slušnost a pěkné držení těla.
8. Podrob se hracím pravidlům.
9. Přizpůsob se všeobecným přáním.
10. Je-li vlhko a chladno, nesedej na zemi, zvláště z jara a na podzim!
11. Nevzdaluj se příliš od společnosti!
12. Samo sebou se rozumí, že mladé dívky súčastní se výletu vždy jen v průvodu svých rodičů neb starších osob.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1913: Jak se má správně vychovaná dívka chovat na výletě do přírody?“