Ochrana žen známkou civilisace.
Ochrana žen, jaké se těmto dostává, jest nejjistějším měřítkem civilisace národa. Americkým ženám dostává se nade vši pochybnost lepší ochrany, nežli ženám kteréhokoli národa.
Nedávno odsouzen byl jistý mladík v New Yorku do vězení na dobu dvou až osmi let, poněvadž chtěl vymoci si známost s jistou cabaretní zpěvačkou, když ubírala se v jednu hodinu v noci po představení do svého domova. Následoval ji několik blocků a pokoušel se zastaviti ji, když vcházela do svého obydlí.
Soudce, před nímž byl případ projednáván, prohlásil: “Shledávám, že jste byl poctivým a pracovitým mužem. Avšak zločin, kterého jste se dopustil, jest velký. Vaše dobrá dřívější pověst nemá na mne při vykonávání spravedlnosti žádného účinku. Nejsou-li ženy v New Yorku bezpečny, pak mohli bychom zcela dobře vzdáti se vlády. Lidé vašeho druhu jsou nejbezpečnější v uzavření. Já se pokusím naučiti vás a jiné respektovati ženské cnosti.”
Dívka, o kterou se jedná, byla “napadena” pouze v technickém či zákonném smyslu. Mladík, jenž byl odsouzen, učinil pouhý pokus získati dívku, jako to činí dotěrní namlouválkové, poněvadž nalézala se v noci sama na ulici a dle jeho náhledu zdála se býti přístupnou.
Přes to však byl mu diktován trest, jaký stanoví zákon za pokus napadení. Úkol, učiniti ulice měst bezpečnými pro ženy bez průvodu, není snadný. Až dosud! pokusilo se o něj jen málo měst amerických.
V evropských městech se předpokládá, že ženy, jež nalézají se na ulicích za noci bez doprovodu, nezasluhují ani nežádají ochrany před galanthomy, a že jedinou povinností policie jest chrániti je, když by toho bylo potřeba, před příkořím, jemuž by snad byly vysazeny.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1914: Vzorný příklad ochrany žen před dotěrnými muži a jejich obtěžováním“