Polsky teror na Těšínsku nepřestává.
Mor. Ostrava 17. května.
Dnes večer přišlo do Orlové 150 občanů českých z Dětmarovic, kteří museli prchnout před polským násilím.
Odpoledne vnikla do obce tlupa dvou set polských teroristů, kteří byli ozbrojeni, někteří pak oblečeni ve stejnokroj. Jedna část vrhla se do školy do bytu nadučitele Karase, který byl předsedou místní plebiscitní komise, prohledali všechen nábytek, pátrajíce patrné po spisech, načež ho odvedli.
Druhá část padla do hostince starosty Něvroje a zatkla ho a jeho syny. Kromě nich byli zatčeni také učitel Vašina a učitel Rusín. Odvedeni pak byli přes pole, při čemž byli cestou biti.
Ve stejnou dobu nějaká polská tlupa vnikla do obce Skřečoně u Bohumína. K večeru dojel vlak z polského území do lesíka Borku u Skřečoně, z vlaku vystoupila četa ozbrojená ručními granáty a střelnými zbraněmi a odebrala se do Skřečoně.
Jakmile došli do vesnice, vypovídali ihned z obce české lidi, kteří se okamžité museli vystěhovat. Vystěhováni byli: Alois Novotný, Otto Horecký, Petr Vaďura, vesměs železniční zřízenci, hostinský Emanuel Tomáš a stavitel Rudolf Hozín.
Dále zatkli bývalého obecního tajemníka a nyní úředníka nemocenské pokladny v Bohumíně Antonína Novotného, který měl u sobe pokladniční hotovost přes 6000 K. a odvedli ho neznámo kam.
Čeští lidé požádali francouzskou posádku v Bohumíně, aby v Skřečoni intervenovala. Velitel její, kapitán Chagnat, odmítl tak učiniti s poukazem na to, že posádka je slabá (čitá 80 mužů) a že si vyžádá posilu z Těšína.
Dnes večer byl vlak, který vozí železniční zřízence z Bohumína do Petrovic, napaden u obce Dětmarovic dvěma granáty, které však explodovaly v železničním příkopu, takže vlak nebyl poškozen.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku“