Kouření o cenu.
V Horticultural Halle v Londýně konala se nedávno zajímavá soutěž. Více dam mělo dokázati, která z nich umí nejelegantněji kouřiti.
Dámy, které se zúčastnily této soutěže, byly vesměs velmi elegantně oděny a byly krásné. Soutěž se začala o 5. hodině odpolední. Dvorana byla hustě obsazena obecenstvem a všichni napiatě pohlíželi k podiu, v jehož středu byl velký bíle pokrytý stůl.
Asi sto dam posadilo se u stolu a sluhové podávali čaj a zákusky. Po končení svačiny vzaly si dámy zúčastnivší se soutěže svoje cigaretní pouzdra a vyňaly si cigaretu. Porota znalců dala znamení k započetí a všechny dámy si najednou zapálily cigarety a kouřily.
Jedna držela cigaretu lehce a elegantně mezi útlými prsty a pouštěla kouř přímo před sebe, zamyšleně kloníc hlavu, druhá pouštěla umělecké kroužky, které se držely dlouho v prostoru a až po delší době se rozplynuly v modré obláčky. Třetí majíc hlavu položenu zasněně pohlížela za kotouči dýmu; každá se pokoušela co nejelegantněji a nejnenuceněji kouřili, aby získala cenu, kterou byla velice vkusná zlatá tabatěrka.
Porota nemohla ani tak rychle kráčeti od jedné dámy k druhé, aby vynesla spravedlivý rozsudek. Nejlépe kouřila jedna mladá Angličanka, nápadně krásné děvče, a té byla také slavnostně cena přisouzena. Mladá dáma, která měla své krásné pouzdro na cigarety, vzdala se ceny s podmínkou, že částka za tabatěrku bude odevzdána válečným slepcům.
Tento krásný čin vyvolal obecný souhlas a obecenstvo připravilo živé ovace mladé dámě, která ukázala nejen svoji eleganci, ale také dobré soucitné srdce. Po skončení soutěže ujal se slova sir James Cantlic, který řekl, že nikotin není tak škodlivým, jak se soudí, ba naopak, že prokazuje dobré služby a to hlavně lidem duševně pracujícím.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1921: Jak dopadl velký závod žen v kouření cigaret?“