Následky výchovy biografů.
V druhé třídě měšťanské školy chlapecké v Plzni na Pražském předměstí ztratil se jednomu žákovi sešit. Učitel udělal mezi žáky důkladnou prohlídku, která měla neobyčejně zajímavý výsledek.
Kromě ztraceného sešitu našli u jednoho žáka zápisník, z něhož se seznalo, že asi třicet žáků se zorganisovalo v lupičskou bandu. Podle zápisníku byla tato společnost 12- až 13letých chlapců zorganisována tak výborně, že tomu tak nebývá ani u lupičských band dospělých a starých zločinců.
Na každou sebe menší a nepatrnější okolnost, s níž při podobných činech nutno počítali se pamatovalo a při všech sloužila za vzor scéna z lupičských snímků filmových.
Podle záznamů v deníku nalezených vypracovali si chlapci přesný program své činnosti v této tlupě a u jednotlivých případů si zaznamenávali, že se to »provede jako v tom kterém filmu« a scéna ta byla také popsáno. Tento program, stanovený pro dobu od 1. do 15. listopadu tr., také úplně proveden, aniž se podařilo zjistili pachatele a aniž okradení ztrátu zpozorovali.
Hlavním »úkolem« této společnosti mělo býti vykrádáni výkladních skříní za večerního šera. U jednoho chlapce se nalezl celý svazek paklíčů k otvírání těchto výkladních skříní. Aby si jich lidé nepovšimli, aranžovali krvavé rvačky a mezitím, co se lidé seskupili kolem rváčů a strážník je rozháněl, otevřeli jiní dva výkladní skříně a ukradli, co si předtím byli vyhlédli.
Tak ukradli několik věcí, mezi nimi vzducholoď z výkladu galanterního a hračkářského obchodu, z výkladu knihkupce ukradli knížky o Tarzánovi, dále otevřeli výkladní skříň s látkami, s hodinářským a zlatnickým zbožím a pod. Odvažovali se postupně na cennější a cennější předměty.
V programu měli i loupežné přepadení a zabití. Chlapci se dověděli, že pod železničním viaduktem u hlavního nádraží v Plzni prodává ovoce a pamlsky ovocnářka, které nedoslýchá.
Chtěli ji přepadnouti, až bude večer skládat své zboží do boudy, vědouce, že má slabý hlas a že její pokřik nebude slyšel. Kdyby však přece křičela, měl ji jeden z mladých nezvedenců střeliti do hlavy a ostatní honem oloupili a pak rychle uprchnouti.
Že se k takovému činu skutečně připravovali, o tom svědčí nalezený u nich revolver. Tlupa měla mezi sebou i mladistvé detektivy, kteří vykonávali veškerou »výzvědnou službu«. Aby se dostali jako dospělí do biografu, ukradli ve škole kontrolní učňovské knížky a těmi se vykázali u vchodu biografu jako starší 14 let.
Prozrazený spolek byl podroben hned ve škole přísnému křížovému výslechu a skutečně se všichni doznali. Někteří po škole uprchli do Nepomuku a Rokycan, byli však policií přivedeni zpět.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1922: Násilí ve filmech, které z dětí udělalo zločince“