Omamující prostředky.
V Novém Yorku onehdy byli zatčeni čtyři hoši mladší 15 roků, z nichž každý byl »drug fiend«, každý prodával pokoutně drugy a snažil se je vpašovati do škol mezi spolužáky.
V Milwaukee asi před týdnem raněný vysloužilec ze světové války učinil před soudem výpovědi, na jichž základě provedeno vyšetřování. V Milwaukee je více než dva tisíce lidí, o nichž se ví, že jsou náruživě oddáni drugům. A tak znějí zprávy ze San Franciska, z Los Angelos a odjinud. Při tom je zástěno, že se opium a jiná narkotika pašují z Indie, Persie, Turecka, Japonska, Číny, Mexika, Kanady, od severu i jihu, po Pacifiku i Atlantiku.
Celní úředníci jen náhodou přijdou na toto zapovězené zboží, poněvadž podloudníci při tom rozvíjejí největší vynalézavost. Zboží, dovážené podloudně a přísně zapovězené ovšem musí se zdražiti v ceně.
Drugy prodávají se nyní třikráte tak draho jako před desíti lety. V Chicagu vládní úřady a policie svorně snažily se zlo toto potlačili tím, že stíhaly co nejrozhodněji nesvědomíté lékaře a lékárníky, u kterých bylo možno za drahé peníze drugy obdržeti.
V posledním roce bylo více než dvacet doktorů obžalováno proto, že pomáhali lidem propadlým náruživosti, aby obdrželi narkotika. Také lékárníků pro stejný přestupek byla řada žalována. Ale to má za následek, že náruživci nyní si pro »dope« nejdou do lékárny; dostanou ho od pokoutních prodavačů, kteří chodí, pátrajíce po obětech, a stále je nacházejíce.
Když člověk, náruživosti této oddaný, nemůže dostali prostředku, aby vášeň ukojil, dopouští se všeho možného, i zločinu, aby si k tomu pomohl. Jistý mladý lékař, jenž za krátkou dobu získal si znamenité prakse, byl dopaden když na recepty, o nichž tvrdil, že mají umírající ženě zachránili život, snažil se dostali od lékárníka drugy, aby ukojil vlastní svoji náruživost.
Bohužel jen málo lidí má tu sílu vůle, aby se osvobodilo z hrozného toho otroctví.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1922: Školáci, lékaři i lékárníci jako dealeři drog v USA“