Nejbohatší lidé v Americe.
Od té doby, co výrobce automobilů Henry Ford v posledních letech vystoupil do popředí, je v Americe celá řada osob, které už nejsou nejbohatšími lidmi Ameriky.
Vyrostla nová generace miliardářů, v jejímž čele nestojí už jako dosud petrolejový král John D. Rockefeller, nýbrž Henry Ford, který však podle všeho bude musit ustoupiti jinému americkému championovi nového bohatství, a to dosud ve veřejnosti málo známému miliardáři Elý Josephovi, muži, který za války obchodem se železem a ocelí nashromáždil veliké jmění.
Joseph má obrovská skladiště v dokách a na jiných místech dolního města novoyorského v okolí přístavu, kde sám denně pracuje s vyhrnutými rukávy, kdežto volný svůj čas tráví ve svém paláci na Madison-Avenue nebo na svém knížecím sídle při řece Hudsonu. Ely Joseph přiznal za loňský rok pravidelný příjem, který byt zdaněn více než třemi miliony dolarů ročně.
Na druhém místě v pořadí nových poválečných miliardářů stojí žena, která dosud také byla známa jen malé části veřejnosti, totiž Mrs. Mary D. Biddleová ve Filadelfii, jejíž roční daň z příjmu činí 2,200.000 dolarů. John D. Rockefeller naproti tomu platí roční daně z přijmu jen 1,100.000 dolarů.
Majitel závodních stájí Harry R. Sinclair, vlastník anglického závodního koně Papyra, který v poslední době nabyl mezinárodního jména, platí ročně 150.000 dolarů a herečka Fanny Priceová, člen rodiny Vanderbildtovy William K. Vauderbildt a finančník Otto Kahn toliko 50.000 dolarů. Miss Anna Morganová z domu Pierponta Morgana platí ročně 45.000 dolarů a Mr. Chauncey Depew asi 30.000 dolarů daně z příjmů.
Statistika daně z příjmu pro rok 1923 není však úplná, neboť v ní není uvedena celá řada starších milionářů, jako Pierpont Morgan, Augusta Belmontová, Vincent Astor, Frank Vandelip a jiní.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1923: O nové generaci amerických milionářů“