Starý problém.
„Jest urážkou pro muže, když se žena za něho vdá s úmyslem, aby byla od něho vydržována.“
„Dokud část manželových příjmů nepatří manželce podle práva, dotud ženy budou bojovati za nezávislost“
„Hoši i děvčata vyrůstají s myšlenkou, že manželka musí vždy býti na někom závislá.“
Tyto věty byly proneseny na schůzi anglických učitelek v Birminghamu, kde bylo protestováno proti propouštění vdaných učitelek. Je z nich patrno, že anglické dámy jsou velmi spravedlivé ve svých názorech na emancipaci žen.
Není sporu, že žena, která se vdává jen z toho důvodu, aby byla svým manželem vydržována, nejen že jej uráží, neboť se špatně klasifikuje, nýbrž na druhé straně patří k nejsilnějším, antagonistickým prvkům skutečné ženské emancipace, jejímž posledním stupněm jest emancipace materielní.
Generalisace jsou nám zde bohužel málo platny. Ale, je-li manželství smluvou a stojí-li kdo o formalitu, dají se i tyto obtíže s pocitem závislosti odstraniti. Znám rodiny, kde i bez kontraktů jednoduché pravidlo odstraňuje u ženy pocit závislosti. Z celkového mužova příjmu hradí se společná vydání: byt, strava, vydání na děti. Co zbude, rozdělí se na osobní potřeby mezi oba manžely v umluveném poměru.
Žena, která jest hospodyní, vychovatelkou dětí a společnicí mužovou, má přirozené právo na podíl mužových příjmů v té formě, aby cítila, že jest „nezávislou“. V mnohých případech se však jedná o ideologii nebo sport.
Život jde a půjde svoji cestou přes všechny resoluce a meetingy. Kolik jest mužů, kteří poctivě až na pár šestáků odevzdají v sobotu nebo na prvního své ženě svůj plat? Kolik jest mužů, ze kterých žena zase vše vytáhne?
A vezměme to s druhého konce: kolik žen nedostane na své potřeby od muže vůbec nic, a kolik jest i těch, na jejichž bedrách spočívá vydržování celé domácnosti, včetně muže, a v žádném případě ani jednomu ani druhému nenapadne, aby se zabýval pocitem závislosti...
Pokud chcete mít doma v penězích jasno a něco si naspořit, můžete k tomu využít originální dřevěnou pokladničku z ateliéru Hapík. S ní se vám peníze z rodinného rozpočtu nikam nezatoulají.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1925: Manželství a rodinný rozpočet: kdo by měl rozhodovat o penězích?“