Kdo by mohl býti presidentem Panevropy?
Pražská „Bohemie“ rozeslala různým politickým i nepolitickým osobnostem dotazník: „Kdo by byl nejschopnějším presidentem, kdyby byly Spojené Státy evropské?“
Anglický spisovatel Bernard Shaw z Londýna odpověděl: Samozřejmé Masaryk. V přítomné době nikdo jiný není možný.
Na tuto otázku odpověděl mezi jinými též Sven Hedin, jenž je toho názoru, že, kdo hrál roli ve válce nebo v duchu versaillské mírové smlouvy, není možný jako president evropských spojených států. Teprve muž, jenž se narodil po válce, bude schopen.
Georg Hermann z Heidelbergu uvádí tři kandidáty: Coudenhove-Calergiho, jenž propaguje myšlenky Spoj. Států evrop., spisovatele Šhawa pro jeho lidskost a slušnost v politickém vystupování; má humor, aby nejhorší situace odstranil žertovným slovem. A za třetí kandiduje — sebe, protože prý myšlenku hlásal již v roce 1915.
Bývalý zástupce zemského hejtmana J. Jelínek v Brně soudí, že nejlépe by se hodil Švýcar, jenž je zvyklý na národní a politickou snášelivost.
Univ. prof. dr. Br. Kafka v Praze nevěří v Panevropu; a v nynější době prý není člověka, jenž by se hodil pro tento úkol.
Prof. Emil Orlik z Berlína vedle hr. Coudenhove-Calergiho navrhuje ještě vřeleji někoho typu Li-Hung-Čanga.
Celá řada dalších osobností, jež na dotazník odpověděly, pokládají myšlenku Spojených Států evropských za stejný sen, jako žádaný věčný mír.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1925: T. G. Masaryk jako prezident sjednocené Evropy?“