Čeština na columbijské universitě v Novém Yorku.
Podle zprávy profesora Clarence A. Manninga, ředitele oddělení pro slovanské jazyky na columbijské universitě v Novém Yorku, zaslané skladateli dru Leoši Janáčkovi, bude na této universitě vedle dosavadních ústavů pro studium jazyka francouzského, italského, španělského a rumunského zřízen ústav československých studií, jehož cílem jest vyhověli vzrustajícímu zájmu o Československo a vytvořili středisko pro všecky, kdo se zajímají o rozvoj amerických kulturních styků s československou republikou.
Ústav kromě jiné své činnosti bude vydávali knihy a články o Československu, bude míli knihovnu a bude podporovali vynikající zástupce československé kultury při styku s příslušnými americkými činiteli, zvláště ve světě universitním.
Ústav bude pořádali výpravy studentů z Československa, zřídí informační kancelář pro zprávy o Československu a pro odpovědi na dotazy z Československa o Spojených Státech, uspořádá sbírku dokladů ilustrujících život, zvyky, umění a architekturu Československa, bude povzbuzovali studium československého jazyka a kultury na školách a kolejích Spojených Států, bude pořádati výstavy starého i moderního umění československého a konati schůze na počest vynikajících Čechoslováků i poskytovali příležitosti k osobnímu s nimi seznámení.
Zřízení ústavu se děje za souhlasu presidenta columbijské university Nicholase Murraye Butlera a československého ministra ve Washingtoně. President Butler v přípise zaslaném profesoru Manningovi uznává, že nové postavení československého národa a veliký zájem a důležitost, která se přikládá jeho politickému, hospodářskému a kulturnímu vývoji, jsou samy již silným důvodem ke zřízení československého ústavu.
President Butler pokládá si za čest, že president Masaryk náleží k jeho osobním přátelům.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1926: Čeština jako součást výuky prestižní americké univerzity“