Pyramidové výběžky na mozku Leninově představují prý vyšší formy myšlení.
Zkoumání jeho podle architektonické metody.
Nabalsamované Leninovo tělo leží v mausoleu v Moskvě s hlavou, ve které mozek je nahrazen balsámovými látkami. Skutečný mozek komunistického vůdce byl z hlavy vyňat a je chován ve zvláštním ústavu.
Studium Leninova mozku bylo podnětem k tomu, že v Moskvě byl založen zvláštní ústav, který se zabývá otázkou hmotného podkladu v lidském myšlení. Práce v tomto ústavě jsou vedeny podle t. zv, architektonické metody.
Podstata této metody záleží v tom, že jsou zkoumány všechny mozkové laloky, mozková tkáň, nervová vlákna, rozbrázdění mozkové kůry u různých lidí.
Považuje se za všeobecně uznanou zásadu, že různé části mozkového povrchu mají různé funkce. Diferenciace mozkových polí je zároveň hmotnou základnou diferenciace mozkových funkcí, t. j. rozumové činnosti.
Německý profesor Focht, ředitel moskevského ústavu a vlastní původce t. zv. architektonické teorie o mozku, vydal v těchto dnech předběžnou zprávu o prvních výsledcích srovnávacího studia Leninova mozku. V jednom poli Leninova mozku nalezl t. zv. »pyramidové výběžky«.
Focht se domnívá, že pyramidová tkáň představuje vyšší formu myšlení, t. zv. asociační schopnosti. Vůdce sovětského komunismu se dovedl neobyčejně rychle orientovati v situaci a skvělou kombinací dovedl nalézti nejlepší východisko ze situace.
V ústavě byl vytvořen také »pantheon mozků«, kde jsou studovány stejnou metodou mozky jiných komunistů. Leninův mozek a jeho útvar bude nutno ještě srovnati s mozky jiných vynikajících lidí.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1929: Podivné výsledky zkoumání mozku V. I. Lenina“