Filmy, nízký tisk a prohibice dělají zločince.
Nepodporujte marnivost zločineckých individuí, odstraňte rabiátské filmy a neličte provedení zločinů v tisku!
Jeden z největších amerických detektivů, Harry V. Dougherty, který se může pochlubiti třicetiletou činností nejen po státech severoamerické Unie, ale ve státech evropských, přidržuje bezohledně zrcadlo americkým poměrům. Neohlíží se napravo ani nalevo, konstatuje pouze to, o čem ho kriminální zkušenosti přesvědčily.
Jeho poznatky stejně dobře lze přenésti na naše - poměry, kromě prohibice. Ale ta jest nám jen výstrahou, abychom nepřipustili nějaký nesmyslný zákon fanatiků, zákon, který vlastně podrývá úctu k zákonům a rodí zločince.
Zločinecký, život v zemi prohibice vynáší a proto svádí. Při tom bohatí zločinci žijí v palácích, mají auta, stáje, maitresy, ovládají i politiku — aby udrželi prohibiční zákon, neboť jinak by bylo po jejich prosperitě. Korumpují policii, soudce, poslance.
Volný prodej zbraní je pro Ameriku neštěstím, kdejaké individuum se ozbrojuje, zločinecké, přímo vojensky i průmyslově organizované bandy, mají kulomety, strojní pušky (obojí odlišné zbraně — P. r.).
Ale jedním z nejzhoubnějších činitelů ve vzrůstu zločinů jsou filmy, které líčí zločiny a dělají z vrahů a lupičů limonádovou sentimentalitou hrdiny a lidi ušlechtilé. Nic takového u zločinců není. Stejně tak hoví zločineckým pudům nízký tisk, který sensačně líčí vraždy a loupeže, vypisuje podrobnosti, a dělá z darebáků zajímavé lidi.
Většina zločinců je chorobně marnivá. Jejich marnivost přímo zaráží.
Ve státě Delawaru zločince veřejně zmrskají. Snad je to středověké. Ale účinkuje. Zločinci se tomuto státu vyhýbají jako čert kříži.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1929: Proč se z lidí stávají zločinci? Mohou za to filmy a články v novinách!“