Ze země vycházejícího slunce: Nás president má v Yokohamě japonského jmenovce Masaryka.
Narodil se v den narozenin našeho presidenta 7. března. — Presidentův dárek japonskému soukmenovci.
Mezi dárky, které dostal pan president ke své osmdesátce, jsou mezi jiným i zajímavé kresby japonských dětí z Tokia.
Malí Japonečkové poslali našemu panu presidentovi blahopřání a milý dárek, který svědčí o tom, že jméno presidenta Masaryka a naší republiky je dobře známo i v této daleké zemi sákur.
Jiný zajímavý doklad o zájmu, jemuž se těší v Japonsku naše republika, sděluje nám cestovatel a reportér J. Formánek, který se právě vrátil z cesty kolem světa:
V Tokiu jsme byli upozorněni legačním radou Szalatnym z československého vyslanectví na velkého přítele Československa Simudu Hei-An-Doo, lékárníka v Yokohamě . Pan Simudu četl mnoho o naší vlasti a prostřednictvím p. Szalatnyho si opatřil i literaturu o našem presidentovi.
Když se narodil panu lékárníkovi dne 7. března synek, v den narozenin p. presidenta Masaryka, tu dal mu na znamení úcty k velikému filosofovi a státníkovi jméno Masaro — což jest japonský synonym pro jméno Masaryk.
Když jsme přijeli do Yokohamy, neopomenuli jsme pana Simudu Hei-An-Doo navštíviti. Před výkladem jeho lékárny jsme zůstali státi nesmírně překvapeni . Zírali jsme na Šimonův lept Karlova městu v zimě! A na rámu obrazu četli jsme česky a japonsky vyryté věnování: »Panu T. Simidu věnuje President Československé republiky T. G. Masaryk, 1929.«
Za krásným obrazem, který nám byl vzácným pozdravem ze vzdálené vlasti, týčila se veliká mapa Evropy, na které byla markantně vyznačena Československá republika a naše Praha. Vedle byla tabule s japonským textem, vyličujícím původ a historii vystaveného obrazu.
Pan lékárník nás uvítal s okázalou japonskou zdvořilostí a radostně nás představoval členům své rodiny. Pak ukázal nám maličkého Masaro-Masaryka, baculatého kloučka , zabaleného v peřinkách.
Velice jsme byli překvapeni, když promluvil pan lékárník i několik vět česky . Pochlubil se nám i svými knihami o Československu, jeho presidentu a zahraničním ministrovi dru Benešovi.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1930: Co měl TGM společného s dítětem narozeným v Japonsku?“