Boj proti trestu smrti v Anglii.
Většina odborných znalců proti jeho odstranění.
Také v Anglii vede se od delší doby živá kampaň proti trestu smrti. V těchto dnech odpůrcové tohoto trestu dosáhli úspěchu tím, že dolní sněmovna při projednávání trestního zákoníku vojenského zamítla trest smrti pro zbabělost před nepřítelem a desercí z fronty.
Naproti tomu byl trest smrti ponechán pro zločin vojenské zrady za války. Omezení trestu smrti přijala sněmovna 219 proti 135 hlasům přes to, že ministr války Shaw poukazoval na to, že vojenští znalci jsou vesměs proti omezení trestu smrti.
Hlavní bitva o trest smrti bude ovšem svedena na poli trestního práva nevojenského. Zvláštní výbor sněmovní zkoumá otázku trestu smrti a problémy s ní spojené už delší dobu. Většina znalců vyslovila se však proti odstranění trestu smrti.
Jedním z hlavních důvodů, které se uvádějí proti odstranění trestu smrti, je ten, že lupiči by se napříště ozbrojovali. Podle anglického zákonodárství totiž lupič, u něhož se nalezne zbraň není souzen pro loupež, nýbrž pro pokus vraždy. Proto angličtí lupiči až na mizivé výjimky nenosí u sebe při provádění zločinu zbraně.
Názor oficiálního popravčího.
Také v britském dominiu v Kanadě vede se prudká kampaň proti trestu smrti. Korporace, které tuto kampaň vedou, obrátily se na oficiálního popravčího Arthura Ellise s prosbou o podporu své akce.
Padla však kosa na kámen.
Popravčí Ellis prohlásil, že je ochoten pověsili všechny členy korporací, vedoucích akci proti trestu smrti a ohrožujících tím právo a pořádek v zemi, kdyby je některý soudce odsoudil k smrti.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1930: Je správné zrušit trest smrti? Co na to vojáci, policisté i samotný kat?“