Choroba císaře Rudolfa II.
Osobnosti císaře Rudolfa II. je věnována pěkná stať K. Stloukala: Portrét Rudolfa II. z roku 1600 uveřejněná v Pekařově Sborníku.
Stloukal v ní upozorňuje na velmi cenné tajné šifrované depeše, které roku 1600 posílal do Říma o duševní chorobě Rudolfově, dosahující toho roku kritického stupně, papežský nuncius Filip Spinelli, aby touto mimořádnou cestou, které užil vedle oficiálního pravidelného zasílání zpráv, informoval otevřeně papežské činitele o situaci v Praze.
Fakt, že Rudolf trpěl občas dědičnou duševní poruchou, nebyl dosavadním historikům neznám, než Stloukalem objevené relace, které byly nedopatřením ve fondech vatikánských založeny, takže ušly pozoru všech dosavadních historiků, podávají o věci světlo tak jasné a věrohodné, jako dosud žádný pramen jiný.
Jsou tudíž cenným pramenem pro poznání Rudolfovy povahy i často téměř nepochopitelných zjevů a událostí na pražském dvoře, zejména roku 1600. kdy Rudolf zapudil od sebe i některé z nejvěrnějších služebníků a svěřil osudy vládní zcela novým lidem.
Zejména tento převrat lze nyní vysvětlit úplně jasně.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1931: Tajné zprávy do Vatikánu o šílenství Rudolfa II.“