Proč květiny voní.
Květiny nevoní pouze proto, aby svou vůní blažily člověka. Je známo, že vůně hraje v jejich životě úlohu velmi důležitou, ač dodnes se neví, jakou.
Ví se jen něco málo o vzniku a složení vonných součástek, ale účel a význam, jaký mají v psychologii květin, je dosud nerozluštěnou hádankou, kterou se zabývá mezi jinými také francouzský profesor Gerighelli.
Z velikého množství domněnek, jež se velmi liší, tvrdí jedna, že vůně je dána květům jako ochranný prostředek proti příživníkům, ale není dokázáno, že by vonné květy měly příživníků méně, než květy bez vůně.
Je také dosti těch, kteří se domnívají, že květiny mají svou vůní lákati hmyz a že se tak napomáhá oplodnění.
Je možné, že je to pravda, ale tato úloha není jistě hlavní, protože vůně musí plniti svůj úkol při výživě květiny.
O tomto úkolu jsou různá mínění.
Jedni tvrdí, že vonné látky jsou jakýmsi druhem výživy nebo silou, jež působí velmi příznivě při výživě, druzí se domnívají, že jsou pouze podružnými výrobky výživy.
Obě domněnky jsou odůvodněny.
Tak O'Damieian dokázal, že vonné látky působí jakožto alkaloidy tak, jako katalysatory a hormony. Odpadky při výživě mohou však rovněž dodávali potravu.
Kyselina uhličitá není přece odpadkem a je při tom velmi důležitá pro rostlinný život. Je viděti, že vonné látky mají u různých druhů květin různý význam.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1932: Proč rozkvetlé květiny voní?“