Spor o Král. Oboru.
Návštěvníci Stromovky rozdělili se na dva tábory. Jedni jsou nadšeni divokými kachnami a veverkami, druzí hledí na ně nepřátelsky. Přátelé kachen a veverek vítězí a důsledky tohoto vítězství již se jeví.
U kachen to není tak zlé, ale přece nepříjemné. Žába jest ve Stromovce velkou vzácnosti, neboť pulec, z něhož by se žába vyvinula, mohl by takovému množství kachen uniknout: jen zázrakem.
Žába hubí pilně larvy komárů již ve vodě a tím znemožňuje vznik komárů. Nyní po vyhubeni žab rozmnožuji se komáři nebezpečně.
Tomu je možno čeliti. Nekuřák si může vzíti s sebou lahvičku čpavku a kuřák svou dýmku. Horší jest to s veverkami. Drobné ptactvo nápadně řidne, neboť malí ptáčkové se veverce neubráni, když jim jde do hnízdeček vypíjeli vajíčka.
Na smrku, jedli a borovici neuvidíte šišku, ty všecky již v zárodku ohlodají veverky. Jen jednu borovici chodí návštěvnici obdivovali jako zázrak, že se na ní udržely velké dozrálé dvouleté šišky. Je to patrně jediný zvláštní druh, jehož chuť je veverkám odpornou.
Na této jediné zdravé sosně jest viděti, jak by to bylo nádherné, kdyby i na jiných lesních stromech byly také pryskyřici přesycené šišky, které šíří tu zdravou lesní vůni.
V moci vedoucích pánů jest, aby spor návštěvníků Král Obory jasně rozhodli: Chtějí-li bez ohledu na rychle množící se komáry, vymírající drobné ptactvo a zmrzačené stromy jehličnaté i listnaté ponechati v Král. Oboře zábavnou drůbežárnu ochočených divokých kachen a množství vesele skotačících veverek pro obveseleni malých i velikých děti, které zhoubné následku toho nechápou — aneb odhodlají-li se Král. Oboru, proslulou vzácnými stromy ze všech dílů světa, vrátiti krásnému účelu, jemuž byla velikým nákladem svými zakladateli určena.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1932: Zničí veverky a kachny pražskou Stromovku?“