Bezdrátové řízení válečných strojů
Bezdrátové řízení letadel, se kterým se konají již delší dobu úspěšné pokusy, z nichž největší pozornost vzbudilo americké letadlo, opatřené robotem k řízení, které vydrželo půl deváté hodiny ve vzduchu.
Právě tato kombinace bezdrátového řízení letadla s automatickým řízením vzbudila oprávněnou pozornost, zvláště mezi vojenskými odborníky. Lidský materiál znamenal totiž ve válečných letadlech, zvláště bombardovacích, zbytečnou přítěž, a nejsnáze zranitelnější místo, skutečnou to Achillovu patu této nejmodernější zbraně!
Historický obrázek kolorovaný serverem Bejvávalo.cz, původní autor neznámý.
Bombardovací letadla, řízená radiovými roboty, byla by vlastně řiditelnými vzdušnými torpédy, jejichž sestřelením nad místem cíle nemělo by vlastně obranného účinku, neboť pádem letadel s pumami na cíl byl by vlastně urychlen jejich úkol.
Nálet podobných bombardovacích letounů znamenal by sice zničení celé letky, ale zároveň i zkázu napadeného místa, o němž by přineslo zprávu stratosférické letadlo, vezoucí velitele útoku a příslušné vysílací přístroje.
Je nasnadě, že podobná kombinace je možná i s tanky, řízenými letadly pomocí radiových vln, s torpedy válečných lodí, ba i snad se střelami dalekostřelných děl, zkrátka, není skoro zbraně, která by se nedala automatickými obsluhovacími přístroji čili vhodnými roboty přizpůsobit k ovládání radiovými vlnami.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle“