Vymírajíci česká Amerika.
Chicagský korespondent nakladatelství Sfinx zaslal dopis o situaci české knihy v Americe, který jest také dokumentem situace české Ameriky.
Vyjímáme z něho: „Psáti o české knize, případně o jejích čtenářích, byla by kapitola sice rozsáhlá, ale i smutná. V krátkosti možno shrnout: Náš průměrný vystěhovalec dnes (to je již několik let) těžce zápasí o denní skývu.
Dříve on tvořil hlavní kádr čtenářstva, nyní nemůže pomyslit na kupování českých knih. Mladší generace, zde narozená, frekventanti amerických škol, čte česky jen ve vzácných případech. Jsou to skutečné bílé vrány.
Ale nejsmutnější částí je naše inteligence. Ve skutečnosti se zde inteligence měří podle umění ve vydělávání dolarů. Podle toho inteligence také vypadá. O jejich vztahu k české knize nemůže se mluviti. Pěkná perspektiva do budoucnosti, že ano?“
Na dotaz nakladatelství Sfinx, jak je oblíben N. R. A., korespondent píše: „Prosperita se vrací pouze na papíře; president sice dosud velice oblíben, ale experimenty s „Novým řádem“ se mu nedaří. A měl-li z nich někdo prospěch, byly to jen kartely, ale malý samostatný obchodník nebo živnostník pohořel. Jako obyčejně.“
Poznámka Bejvávalo.cz
Zkratka N.R.A. znamená National Recovery Administration. Šlo o vládní agenturu zřízenou prezidentem Franklinem D. Rooseveltem (FDR) v roce 1933, jejíž účelem bylo zlepšit postavení amerických dělníků v době velké hospodářské krize.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1935: Smutná zpráva o stavu Čechů žijících v Americe“