Česká příroda toho nabízí mnoho k vidění, ačkoliv třeba nemá takové divy, jaké je možné najít jak u našich blízkých sousedů v podobě slovenských horských jezer nebo vzdálených sousedů, jako jsou unikáty nepálských horských masivů, přesto dokáže být krásná a unikátní. Její okolí je lemují pro Česko typické kopce, louky, pole a malá městečka, mnohá s přežívajícím folklórem. Je tak možné zde prozkoumávat kulturu spolu s přírodou nebo si na moment zahrát něco unikátního přes české forbes casino cz s unikátní nabídkou zábavy.
Rašeliniště a jejich význam i krása
Jedním z unikátů v přírodě je rašeliniště, které nabízí krásný pohled na novou stránku rostlin a stromů – zde totiž přežívají zcela jiné druhy vlivem zhoršených podmínek. Rostliny se musí vypořádat s tím, že v rašeliništích se jim nedostává tolik kyslíku ani živin. Zde tedy život vzkvétá a roste mnohem pomaleji, ve srovnání s běžně mokřenou půdou, například pole. Rašeliniště má mnoho úloh v přírodě tou nejdůležitější je však přeměna oxidu uhličitého na uhlík – díky tomu se poté oxid uhličitý nevrací zpět do atmosféry kde přispívá ke vzniku skleníkového efektu.
Rašeliniště jsou však unikátní nejen tím, jak přispívají k ochraně planety, ale také svou unikátní krásou a atmosférou. Velice často jsou spravovány jako součást chráněné krajinné oblasti, ve které je nutné tato místa chránit a tím chránit také samotný ekosystém. V České republice je možné krásy rašelinišť objevovat hned na několika místech, někdy je dokonce doprovází naučné stezky.
Mezi oblíbené destinace patří Příroda Národní přírodní rezervace Soos , která se nachází v blízkosti Františkových lázní a je často označovaná za český Yellowstone park. V Soos parku je možné se projít po dřevěných stezkách, které vedou nad vyschlým minerálním jezerem. Další možností je pravděpodobně nejslavnější Rejvíz , toto rašeliniště se nachází v Jeseníkách a lávky vedou krásami lesů, vyschlých jezírek a mokřad, evenutálně na návštěvníky čeká Velké mechové jezírko. Naopak do jižních Čech je možné přijet obdivovat Rašeliniště Červené blato – Dřevěné chodníčky v doprovodu s naučnou stezkou návštěvníky seznámí s historií krajiny a její důležitostí.
Odkaz dávných dob: skalní města a úkazy v ČR
Skalní města jsou krásným geomorfologickým úkazem, který vznikal po celé miliony let vlivem vulkanické, krystalické nebo sedimentární činnosti. Jak klesaly hladiny moře, začal na skalách a horninách pracovat další element, ať už to byla v prehistorické době láva nebo postupem staletí působení kyslíku a dalších faktorů, dnes po sobě tato činnost zanechala na oko krásné útvary, které je možné najít na mnoha místech světa. Česká republika patří mezi unikáty, jelikož na svou relativně malou rozlohu má skalních měst hned několik.
V české přírodě je možné najít několik skalních měst, část z nich byla využívána již za středověku, o tom vypovídají také hradní zříceniny, jiná byla odhalena paradoxně vlivem požáru nebo jednoduše s časem, kdy lidé postupně migrovali krajinou. Za jednu z nejkrásnějších oblastí se považují Adršpašsko-teplické skály, kterými se procházel již slavný spisovatel Goethe, právě toto skalní město v 18. století odhalil ničivý požár. Stáří tohoto města se odhaduje na 89 milionů let a postupem mnoha ústupů a nástupů vody, chemický procesů a času se vytvářely dnes pro českou přírodu ikonické pískovce.
Po České republice je však možné najít několik dalších měst a je tak možné krásy skalních útvarů objevovat ve všech koutech republiky. Broumovské stěny se nachází nedaleko Adršpachu a leží na hranici s Polskem. Velice slavná Pravčická brána je naopak součástí Českého Švýcarska na severu země. Další skály je možné objevovat v krásách Českého ráje, zde jsou velice oblíbené Prachovské skály a Hruboskalsko .
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.