Návod ku chytáni ryb udici.
Výsledek chytání ryb na udici závislým jest po většině na výpravě rybáře, dobrém náčiní a správném jeho užívání.
Totéž, co pro lovce, platí též pro rybáře. Onen špatnou ručnicí chybí se cíle a i dobrou zbraní, však drobnými broky nemůže zastřeliti jelena, a kulkou opět nelze stříleti opeřence.
Právě tak nelze prutem těžkým neb štikovým chytati umělými mouchami, neb opačně prutem lehkým pro umělé mouchy chytati štiky neb kapry, a osvědčuje se zde staré, přísloví „Svůj k svému“.
Červenec.
15. červencem přestává doba hájení pro veškeré ryby s výjimkou lína a může tudíž rybář již veškeré druhy ryb chytati.
Pstruh béře lépe na rybku než na červa a umělou mouchu, bolen, tloušť, proudník a ouklej skáčou opět velmi dobře na umělou mouchu.
Tlouště lze mimo to chytati též na třešně a střívka.
Parma béře dobře, jest ale dosud špatné jakosti; pro pražmy počíná v druhé polovici července nejlepší čas, morák jde též velmi dobře a chytá se buď s 2 živými rybkami a zasekne, jakmile špička prutu k vodě se nahne, neb na místech vírových neb v zátočinách vedle silného proudu.
Vnada živá přivěsí se na udici buď za hřbet neb přišije se jehlou. Jakmile splávek zmizel, spustí se pomalu prut směrem k vodě, povoluje se šňůra a zasekne se z pravidla teprve tenkráte, když morák podruhé pohybovati se počal, načež se šňůra pomalu natáčí a ryba vytáhne.
Chycený morák zabije se ihned ranou do hlavy a nechá na suchu ve stínu a přikrytý ležeti. Úhoř béře dobře.
V měsíci tomto vyhledávají ryby vodu studenější, tudíž místa hlubší a žlaby říční a pouze v noci blíží se ku břehu.
Srpen.
Pstruh béře umělou mouchu lépe než v červenci; pro lipana nastává nejlepší období lovu; bolen, tloušt, proudník a ouklej berou stále na umělé mouchy.
Úhoř, kapr, pražma, parma, morák berou stále velmi dobře.
Místa k lovu příhodná jako v měsíci předešlém.
témata článku:
Diskuze k článku „Rybaření o prázdninách? Vyzkoušejte rady zkušených rybářů z roku 1891“