Péče o dítě
V lednu 1921.
Pořád se píše a jedná o zvýšení populace; a aby se v tom směru novorozeným i rodičům vyšlo vstříc, vznikly různé spolky, Ochrany matek a kojenců, Péče o děti a kdo ví, co ještě. Vojtíšek to přinesl také domů. Vojtíšková si to vzala k srdci a za pár neděl měli dvojčata.
„Zaplať pánbu,“ povídal Vojtíšek, „pořád nám bylo zima při těch mizerných třiceti kilo uhlí týdně, ted bude hej. Na každé dítě připadá ještě jedna dávka týdně, to se při těch drobečkách jednou ohřejeme.“
Běžel do vyživovací komise ohlásit přírůstek a žádat o dvě nové uhlenky.
„To musíte dříve na magistrát,“ vysvětlila slečna v komisi. „Tam musíte přinést potvrzení od okresního lékaře a ostatní už zařídíme.“
Vojtíšek došel k okresnímu lékaři, dostal potvrzení, že děti má, šel na magistrát, tam to zapsali a že uhlenky dostane z vyživovací komise.
Vojtíškovi čekali, čekali týden, čekali čtrnáct dní, nešlo nic.
Vojtíšek utíká do komise.
„Zde ještě nemáme nic.“ Vojtíšek běží na magistrát.
„Jo, jo, ty děti,“ vzpomíná si úředník. „Máme to tady někde. Ale musíte si dojít ještě do kanceláře „Péče o dítě“, tam vám musejí dát na to štampilku a potom to hned vyřídíme.“
Vojtíšek se trochu dopálil: „Prosím vás, jak tohle vlastně je? Děti máme, to je faktum. Uhlí nemáme, to je taky faktum. Jestli to jen tak není dost pravda, okresní lékař to potvrdil, že to je opravdická pravda. A když to je jednou faktum a opravdická pravda, nač si mám ještě běžet do sakramentský ulice o štampilku ňáký Péče o dítě ?“
„To já nevím,“ odpovídá prostodušně úředník.
„A kdo to má vědět? Děti mám, okresní to potvrdil, úředně to je zjištěno, uhlí potřebuji, k čemu musí být ta štampilka, pro Krista pána?“
„Ano, ano,“ kýval úředník, „právě to, co vy nevíte a co já také nevím, to vědí v — „Péči o dítě“, protože ten úřad byl právě zřízen pro to, aby na to dal tu štampilku.“
témata článku:
Diskuze k článku „Štve vás byrokracie? 100 let starý příklad s dávkami na dítě vám vtipně ukáže, že ani tehdy to nebylo lepší“