Co je svěřenský fond?
Svěřenský fond neboli trust je forma anonymní správy majetku. Je institucí, kterou vytvoří zakladatel s určitým záměrem a dále již v jeho fungování nemusí figurovat. Jmenuje správce, kterému je svěřena plná správa fondu. V případě, že je více správců, musí všichni jednat společně. Zakladatel dále určí i obmyšlené (beneficienty), kteří mohou těžit z fondu nějaký prospekt – například plat.
Výhody svěřenského fondu
Vlastnická práva svěřenského fondu pod nikoho nespadají, zakladatel je neznámí, v registruje je zapsán jen správce. Identita vlastníka je kryta a nehrozí tak ztráta majetku. Benefitem je i snížení daňového základu a je-li fond až posmrtný zamezí dědickému boji o pozůstalost a případnou ztrátu majetku.
Typy svěřenského fondu
Svěřenský fond může založit jakékoliv osoba fyzická, ale i právnická. Záměr založení je buď soukromý nebo veřejný, rozlišuje se i svěřenský fond inter vivos a mortis causa. Tedy buď fond, který vznikne za života zakladatele, nebo až po jeho smrti. Jelikož se smysl fondu uvádí při jeho zakládání, musí zakladatel dopředu určit, o jaký fond se bude jednat.
1. Osobní svěřenský fond
Fond, který vzniká pro osobní účely jedné osoby. Jelikož zakladatel majetek ve svěřenském fondu nevlastní, nemůže o něj přijít. Brání jednotlivce před osobním krachem po neúspěšném podnikání nebo před materiální ztrátou při rozvodovém řízení. Ve zkratce je svěřenský osobní fond sdružením veškerého majetku za účelem efektivní správy a ochrany.
2. Rodinný svěřenský fond
Rodinný svěřenský fond taktéž sdružuje veškeré finance. Zakladatel určí správce a vytvoří se taková „rodinná banka“, která chrání další pokolení před ztrátou majetku, jeho roztříštěním při dědickém řízení a umožňuje jednoduchou správu. Zakladatel může zároveň zůstat správcem. Obmyšlení pak mohou zacházet s kapitálem, správce má ale o všem přehled a disponuje posledním slovem.
3. Obchodní svěřenský fond
Obchodní svěřenský fond je antonymem předešlých alternativ. Nesdružuje veškeré jmění, ale jeho cílem je naopak oddělit firemní aktiva od rodinného majetku. Účelem je ochrana soukromého majetku, když hrozí například insolvence.
4. Charitativní svěřenský fond
Charitativní svěřenský fond sbírá aktiva, která slouží k dárcovství. Je vhodným způsobem, jak naložit s majetkem pro lidi bez dědiců. V rodinách zase vytváří společnou filantropii.
5. Investiční svěřenský fond
Investiční svěřenský fond, jak už vyplývá z jeho názvu, slouží ke sdružení majetku za účelem jeho dalšího investování. Výhodu je, že je na něm nižší sazba na daních, majitel fondu tak může ušetřit.
Vznik svěřenského fondu
Zakladatel fondu musí hned na počátku určit jeho status, tedy účel, za kterým ho vytváří. Když si ujasní, proč chce fond založit a vyčlení jmění, které do něj hodlá vložit, může fond vytvořit. Prvním krokem je konzultace s odborníkem. Specialista vyhodnotí, který druh je pro zakladatelovi potřeby nejlepší volbou. Pomůže s vymezením parametrů, podmínek pro plnění a uvede beneficienty. Když už jsou hotové všechny podklady, přichází na řadu právní dokumentace a notářský zápis. V posledních letech je povinné svěřenský fond zaevidovat do rejstříku ministerstva spravedlnosti.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.