Neutrální Američan.
Neutralitu Ameriky už dávno nebéře nikdo vážně, a na všech stranách prší na ni vtipy podařené i nepodařené.
V jednom švédsko-americkém listě, vycházejícím v Chicagu, je takto humoristicky líčen neutrální Američan:
Probudí se ráno ve své anglické posteli, zvoněním magdeburského budíčku, stoupne na bruselský koberec a obleče Jägrovo prádlo. Potom naostři svou eskilstunskou břitvu (švédskou) na düsseldorfském řemenu, hvízdá při tom poslední popěvek z maďarské operety a mydlí si obličej vonným pařížským mýdlem.
Snídani, sestávající z vídeňských řízků, anglických obložených chlebíčků a láhve madejrského vína, pojí ve své orientálské pracovně. Pak se natáhne na turecký divan, zapálí si pravými švédskými zápalkami holandský doutník, poslouchá štěkot dánského ovčáckého psa v židovské čtvrti a dá si svým čínským sluhou připraviti a podati arabské mokka v pravém sevréském šálku.
Se španělkou v pevné paži, zocelené švédským tělocvikem, jde na procházku. Cestou se zastaví v jedné z řeckých jídelen, kde posnídá švýcarský sýr, italské makkaroni a vypije k tomu šálek brazilské kávy.
Svou hamburskou pěnovku nacpe anglickým tabákem, zakleje irsky na sibiřskou zimu a odebéře se do německého restaurantu, aby vyslechl skotskou kapelu, řízenou maďarským dirigentem a podíval se na ruský balet v čele s rumunským tanečním mistrem.
Večer mu připraví požitek polský hrdinný tenor ve Wagnerově opeře. V noci se mu zdá o belgické primadoně.
témata článku:
Diskuze k článku „Veselý pohled na globalizaci před 100 lety“