Hospodářské průpovědi na duben
Hučí-li v dubnu hrom, nebojí se mrazu strom.
V dubnu déšť a bláto rolníkovi je nad zlato. Duben chladný, deštivý, úroda nás navštíví. Hodně-li duben větrem duje, stodola se naplňuje. Do sv. Jiří, kam si kdo namíří (při hledání trávy). O sv. Jiří vylézají ze země hadi a stíři.
23. duben.
Na sv. Vojtěcha v každém důlku půl měcha.
24 .duben.
Jak dlouho před Jiřím teplo, tak dlouho po Jiřím, zima. Kolik neděl žába před Jiřím skrčí, tolik neděl po něm zimou mlčí. Na sv. Jiří schová se vranka do rži. Na sv. Jiří vylézá »žoužel« ze země a jest jedovatá. Sv. Jiří odmyká zemi.
Prší-li na sv. Jiří, bude oves, kdyby ho na skálu nasel. Může-li se havran na sv. Jiří v žitě skryti, budeme nejspíše úrodný rod míti. Jak dlouho před Jiřím prší, tak dlouho je po něm sucho. Na sv. Jiří had z díry míří. Když žáby před sv. Jiřím brzy kuňkají, dlouho pak hlavy do bahna strkají.
25. duben.
Na sv. Marka schová se do žita vranka. Jaký Marek, takový oharek. Sv. Marek dá oharek. Sv. Marek sráží smržům hlavy. Na sv. Marka napijem se z járka. Na sv. Marka okurky do járka. Na sv. Marka, kdo nemá chleba, ať kouše jablka. Na sv. Marka jablek plná jamka.
Je-li o sv. Marku žito vymetáno (klas), bývá draho. Na sv. Marka zelená se jarka. Sv. Marek má rád velký dárek. Jaké počasí na Markaria se ukazuje, takové se též v září objevuje.
témata článku:
Diskuze k článku „Zapomenuté lidové pranostiky na duben“