Hospodářské průpovědi. (Pranostika.)
2. února.
Na hromnice kalužky, budou jablka i hrušky Na hromnice musí skřivánek vrznout, kdyby měl zmrznout. Na hromnice přeletí skřivánek přes hranice. Na hromice jasný den budou konopě i len. Na hromnice »chumelenice,« netrvá zima dlouho velice.
Na hromnice zima a léto potkaly se. Na hromnice zimy polovice. Přijdou hromnice, konec sanice. Hromnice tmavé sedlákovi zdravé. Leze-li o hromnicích jezvec z jámy, poleze za měsíc opět do jámy. Kdo na hromnice šije, do toho hrom bije.
Jsou-li na hromnice kalužky, udaří se len i hrušky. Na hromnice první vejce. Je-li »hromnička« jasná, bude turkyň i konopě štastná. Svítí-li sluníčko na hromničku, sbírej slámku na chodníčku. Je-li na hromnice chumelice, dívá se sedlák vesele ze světnice. Na hromnice polovice píce, ano i o půl krajíce.
3. února.
Na sv. Blažeje kamínek se ohřeje. Na sv. Blažeje jistě se nám ohřeje. Na sv. Blažeje počátek naděje.
5. února.
Na sv. Hátu nafouká za každou latu. Sv. Agata bývá na sníh bohata. Sv. Háta otevírá od stodoly vrata. Na sv. Agatu zůstaň ještě v kabátu.
6. února.
Sv. Dorota — sněhu forota. O sv. Dorotě uschnou šaty na plotě. Sv. Dorota vyhání telata.
10. února.
Na den sv. Školastiky pohnou se ve vodě kapři i štiky.
24. února.
Sv. Matěj je stromů omladěj. Sv. Matěj láme led; není-li ho, dá ho hned. Na sv. Matěje vesny naděje. Na sv. Matěje pije skřivan z koleje. Na sv. Matěje zima se ohřeje. Když na sv. Matěje jest mráz, jest jich po něm ještě 40; není-li mrazu, pak jest jich bez počttu.
Všeobecné.
Únor, netrkne-li rohem, šlehne ocasem. Je-li únor mrazivý, hledí rolník rád na nivy. Nenajde-li Matějova pila, najde Josefova siročina.
Únor bílý pole sílí. V únoru-li velká zima neuhodí, velkonoc jistě něco z ní přivodí.
témata článku:
Diskuze k článku „Zapomenuté lidové pranostiky na únor“