Rýma.
Rýma je vlastně zánět nosové sliznice.
Ta jest překrvená a opuchlá, což bývá příčinou kýchání, slzení a neprůchodnosti nosu, změny hlasu, chuti a obtížného dýchání.
Zchoulostivělosť a nastuzení jsou hlavním zdrojem, z něhož se prýští. Zhýčkané děti dostávají hnedle rýmu, jakmile vyběhnou z teplé světnice na studený vzduch. Mládež uchráníme velmi snadno rýmy, otužíme-li ji záhy, aby dovedla vzdorovati přechodu zimy a horka.
Tekla G., 5letá, nadmíru zhýčkaná dceruška poštmistra v B., uhonila si pokaždé, kdykoliv za chladného počasí ven vyšla, na 2—3 dní notnou rýmu. Otec mínil, že zažehná-li voda horší nemoci dětské, tím spíše zbaví dcerku rýmy.
Ucházejícímu se o radu uložil jsem toto: Až dcera uhoní si zase rýmu, smočte doma košili v odvaru ze senných trusek, oblečte do ní maličkou 3krát za týden na 1½ hodiny, řádně ji teplým šatem zahalíce; mimo to denně později ob den ponořte ji ráno s postele až po krk na vteřinu do studené vody a hnedle zase uložte ji na lože. Vnitřně dávejte jí piti 5—6krát za den po lžíci cukrové vody nebo šalvějového thé.
Za 3 neděle rozmazlená přirozenosť vzpružila i otužila se tolik, že odolala rýmě snadno i za mrazu.
témata článku:
Diskuze k článku „Zapomenutý přírodní lék na rýmu“