Zakončení školního roku na gymnasiích kdysi a dnes.
Před sto lety končil školní rok na rychnovském gymnasiu takto:
Po ukončení zkoušek byly v kostele slavnostní bohoslužby »Deo gratias«, načež v jedné třídě pořádána slavnost oficiálního skončení roku. Nejlepší žáci z vyšších tříd počínají slavnost řečí buď latinskou nebo německou, zřídka českou.
Tato řeč musela býti dříve schválena krajským hejtmanem. Žák se jí naučit nazpaměť a proto bývala kratší. Pak přečetl prefekt gymnasia známky (»praelectio classium«) a odměnil vyznamenané. Odměnami byly obyčejně knihy, hlavně latinští autoři.
Krajský soud v Hradci Králové nařizuje roku 1820 v květnu přísně, aby se nedávali jako premie autoři němečtí, nýbrž jen latinští a řečtí. Z latinských pak Horác, Ovid a Juvenalis jen vydání kastigovaná, z řeckých se doporučuje Homerova Odysseia, vydání Zauperovo.
V r. 1840 povoluje dvorní komise studijní, že místo knih může být také premií peněžitý obnos, a to 40 zl., v krajských městech 60 zl., v hlavních pak 80 zl.
Pak se rozdávala vysvědčení. Nebyla to vysvědčení v našem smyslu, nýbrž t. zv. »Klassenzettel«, t. j. tištěné seznamy žáků se všemi jejich známkami. Osobní vysvědčení vydávala se jen na zvláštní žádost.
Na těchto třídních výkazech v čele uveden vždy nejdříve »primus« (»Praemio donatus«), pak druhý a třetí (»huic proxime accesserunt«). Další jdou pak Podle abecedy.
— Ukončení slavnosti dálo se deklamací ódy vždycky latinské. Abychom měli názor, jaké tyto řeči při zahájení a ódy při skončení slavnosti (obojí přednášeli studenti-premianti) byly, všimněme si některých z gymnasia rychnovského:
R. 1828 student Ant. Rothansel má řeč: »Liber die wahre Ehre, Hoheit und Grösse des Menschen« (o skutečné čestnosti, vznešenosti a velikosti lidské), slavnost končí premiant Ježovský ódou: »De erecta studendi methodo« (o přímé methodě studia).
V roce 1829 týž Ježovský má řeč: »Der Jüngling soli ein guter Patriot seyn« (jinoch má býti dobrým vlastencem) a student Ign. Havránek ódu »Industriae laudes« (chvála pilnosti).
V roce 1842 řeční student Ig. Batěk na thema: »Über die Nothwendigkeit für Jünglinge sich frühzeitig für den Staatsdienst zu bilden« (Je třeba, aby se jinoši záhy vzdělávali pro službu státu) a jeho bratr Frant. Batěk recituje ódu: »Cantio in eligendis amicis adhibenda« (buďme opatrní při volbě přátel).
Rok nato (1843) řeční Jan Vachl: »Über die Nachtheile einseitiger Bildung« (V čem je škodlivé jednostranné vzdělání) a Ed. Volek recituje ódu: »Valedictio_ Richnovio« (Sbohem, Rychnove!).
— Vysvědčení jsou latinská, do r. 1844 bez kolků, po tomto roce s kolkem 6krejcarovým. Stupnice známek: Je pět známek: 1. prima classis cum eminentia (vyznamenání, na vysv. na prvém místě, v seznamu označ. »em.«), 2. prima classis accedens ad eminentiam (vyznam., zkr. I »ad em.«), 3. prima classis (zkr. »I«), 4. secunda classis (zkr. »2«) a 5. tertia classis (zkr. »3«, propadnutí).
témata článku:
Diskuze k článku „Závěr školního roku a vysvědčení před 200 lety“