Zimní cyklistické oblečení našich pradědečků

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Velocipedista 1889, autor neuveden.
Milujete jízdu na kole či elektrokole a neodradí vás od toho ani zima, sníh a studené počasí? Ani pro první cyklisty nebylo studené počasí žádnou překážkou. Článek z roku 1889 vám prozradí, jak se tehdy sportovci na zimní prijížďky na kole oblékali.
Následující text pochází z roku 1889

Jak se máme při jízdě v saisoně zimní oblékati?

Obyčejně koncem měsíce září každého roku končí příjemná saisona našeho sportu a málo kterému jezdci, zvlášť v dobách dřívějších, přišlo na mysl v měsíci říjnu, listopadu atd. sobě vyjeti.

Však pokrokem doby, když v sportu jsme byli staršími a zkušenějšími, konány výlety dosti zhusta i v měsících podzimních. Zvláště pak v ČKV. na Smíchově ujaly se v době nynější výlety večerní, které vždy četně navštěvovány bývají a vyznamenávají se srdečností a animovanou zábavou.

Při té příležitosti, právě jako v době letní pečlivě jsme povinni vybírati sobě kroj, který by chránil před nastuzením, tím více jest nám přihlížeti v době zimní a zvlášť za večerů chladných, jak záhodno jest se oblékati, aby jízda neměla na zdravotní stav žádných nepříjemných následků.

Oblečme tudíž vždy oděv teplý, přiléhající, aby zevnější studený vzduch neměl k tělu přístupu a přirozená teplota tělesná nebyla snižována. Nejvíce příležitosti k vnikání studeného vzduchu poskytují rukávy, do kterých při jízdě tlačí se vzduch, čemuž zabráníme, opatříme-li tricot (sweatre) úzkými rukávy a na ruce navlékneme dlouhé rukavice vlněné.

Kabát budiž vždy k tělu přiléhající a zcela zapjatý a u krku málo vystřižený. Kdo pak z jezdců náchylným jest k nemocem krčním, nechť vezme sobě na krk šátek aneb opatří si nějaký teplý kožený límec. Čepici nosme teplou a pokud možno opatřenou záklopkami na uši.

Spodní čásť těla oblekejme nejraději spodky tricotovými, teplými a k tělu přiléhajícími, systému Jägrova, aneb používáme-li obyčejných krátkých spodků soukenných a Jägrových punčoch, navlekněme přes tyto úzké vlněné gamaše přes kolena sahající, aby nohy chráněny byly před vzduchem studeným, tak jako tělo hořejší.

Obuv budiž sdělána z kůže nepromokavé, ke kotníkům sahající, vyložena uvnitř tak zvaným »flanelem« anebo tenkým »filcem«.

Jsme-li takto předepsaným oděvem opatřeni, můžeme bez všelikého nebezpečí výlety podnikati, ano i delší cesty konati a nemusíme býti v obavách, Že přivodíme sobě vážnější nějakou nemoc.

Odpočíváme-li po vykonané jízdě delší dobu, odebeřme se do teplé místnosti, sundejme čepici a rukavice, po případě nákrčník aneb šátek a rozepněme kabát, tak aby při nastoupení další jízdy nebyl studený vzduch pro nás příliš nepříjemným.


Původní zdroj historického článku:
Velocipedista 1889, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. prosince 2019


Diskuze k článku „Zimní cyklistické oblečení našich pradědečků“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.