Ponorka – fascinující stroj i smrtící past druhé světové války (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Je podzim 1942, válčí se už třetí rok a německá armáda ve francouzské loděnici spouští na vodu novou ponorku U-612. Začíná mise čtyř desítek mladých mužů posádky, a příběhy mnoha dalších lidí na okupované pevnině.

Na jedné straně tu panuje válečná vřava, blízkost smrti, psychický tlak ze stísněného prostoru podmořského stroje.

Na druhé straně zde klíčí rozpor mezi věrností k Vůdci a zakázanou láskou, projevuje se odvaha francouzského odboje proti fašistickému nepříteli.

To, a mnohé další můžete zažít v novém seriálu Ponorka (Das Boot) na kanálu EPIC DRAMA. Stejný název nesl dnes už kultovní film z počátku osmdesátých let, na který příběh nově vytvořeného seriálu volně navazuje. Neviditelná zbraň útočící z hlubin byla hrozbou pro všechny lodě na otevřeném moři.

Ve válce neplatí fair-play, rozhoduje výsledek. A podmořští zabijáci byli mocným trumfem v bilanci námořních bitev. Způsobili zkázu desítek konvenčních lodí a ukončili život mnoha námořníků a pasažérů. Sami se potýkali se složitostí techniky a drtivými silami mrazivých oceánských vod. Řada z nich se už nevynořila, dostihl je stejný osud, jako jejich oběti.

Lodě, lokomotivy, automobily, vzducholodě, letadla a ponorky jako převratné vynálezy vždy ohromovaly svou nadlidskou sílou, velikostí a rychlostí. V časech svých počátků všechny tyto stroje vzbuzovaly emoce nejen svými technickými schopnostmi a novou estetikou inženýrsky dokonalých konstrukcí, ale i do té doby nevídanou ničivou silou, která se uvolňovala při jejich tragických nehodách. Navíc se pro tyto krásné nové stroje vždy našlo vojenské využití. Ve službách války byly jejich smrtící schopnosti přivedeny na nejvyšší možnou úroveň.

Pro dnešního člověka je jízda v autě nebo ve vlaku věc více než všední a snad každý si už někdy vyzkoušel běžné civilní letadlo, ale o ponorkách toto říct nemůžeme. Známe je z filmů a obrazovek, ale byli jste už někdy na její palubě? Viděli jste ji na vlastní oči? Znáte aspoň někoho, kdo se v tom kovovém monstru ponořil pod hladinu a zažil tu směs úžasu a strachu na vlastní kůži?

Ani na současných moderních ponorkách není nijak pohodlno a zcela bezpečno. I běžná rutinní služba na ponorce zahrnuje minimum soukromí, odloučení od zbytku světa a klaustrofobické sevření v útrobách chodeb a strojoven. A jelikož mladí silní muži mají své potřeby a posádka takové lodi si na pevnou zem došlápne jen jednou za čas, občas to prý přinese dost delikátní práce pro palubního lékaře.

Ale můžeme sáhnout i k podstatně méně úsměvným příkladům. Mnozí ještě máme v paměti jméno Kursk, které je spojené s katastrofou v ledových vodách Barentsova moře, krutou smrtí více než stovky námořníků a s mnoha teoriemi, co byla opravdová příčina havárie a kolik námořníků mohlo být zachráněno. Pravda možná zůstane navždy pohřbená na mořském dně.

Od 26. listopadu každé pondělí večer ve 21.00 hod. máte možnost se ponořit do příběhu ponorky a její posádky.

Díky kanálu Epic Drama můžete exkluzivně spolu s námořníky prožívat úzkost z ohrožení života, pocity ztracenosti ve vodní hlubině a neustálé vědomí, že případná záchrana je prakticky nemožná.

Na osudech ostatních postav uvidíte brutalitu doby a nesmyslnost války, nebo se můžete nechat vtáhnout do dilematu zamilované německé civilistky mezi znepřátelenými Francouzi.

Sledujte dobově věrnou výpravu i známé tváře mezinárodního hereckého obsazení v pokračování známého příběhu. S novou ponorkou, novou posádkou a novou misí!



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
21. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.