Smrtící a přitom úchvatná Sahara

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně 1910, autor neuveden.
Je vám chladno? Pojďte se s námi podívat, jak v roce 1910 popisoval tehdejší dobový tisk krásy a nebezpečí africké saharské pouště.
Následující text pochází z roku 1910

Sahara

Sahara jest hrůzostrašná země svým pověstným suchem, svými vedry za dne, zimou v noci, svým pověstným samumem, větrem to, jenž písek zvíří, jenž tisíce karavan zničil, jenž spojení vzájemné mezi oasami ztěžuje.

Tvářnost Sahary jest různá. Převládá tu ovšem vysočina; pouze na východě a severu jsou pruhy nížin. Vysočiny jsou dílem pusté roviny, kamením a pískem pokryté, dílem větrem naváté násypy, jež přesahují i 200 metrů výšky, dílem holé, skalnaté vrchy, ba i pohoří pnoucí se místy do výše velehor.

Území Sahary zaujímá Severní Afriku, přerušeno jest pouze údolím Nilu a vyplňuje bezmála třetinu Afriky. Jen tu a tam jsou menší oasy, mezi nimiž udržují spojení karavany, putující několika cestami. Největší řada oas je jižně od města Tripolisu ve Fezaně (Gát, Múrsuk a j.) Karavanní cestou přes Múrsuk do Kuky při jezeře Čadském rozdělena je Sahara na část západní a východní.

V západní Sahaře vyskytuje se tu a tam voda, ale východní část, poušť Libycká, trpí téměř úplným nedostatkem vláhy, Poušť Libycká přerušena je ve východní své části úrodným údolím Nilu, jež lze považovati za rozsáhlou oasu.

Podnebí Sahary vyznačuje se skoro úplnou bezdeštností. Od června do února převládají větry severní, v ostatním čase větry jižní, jež nabývají často povahy vichřice a slují samum. Vítr tento pohřbil již nejednu karavanu, vybělené kostry zvířat i lidí, lemující cesty karavan smutné o tom vydávají svědectví. Vítr tento proniká až do Italie a do Alp, kdež sluje široko. Ovšem účinky jeho i jeho žár plání mořskou, přes niž do Italie vane, jsou v Italii i Alpách pouhým stínem hrozného samumu saharského.

Pro suché podnebí, pro zprahlé písky nelze v Sahaře pěstovati užitečného rostlinstva, leč v oasách, kde spodní voda vyvěrá, neb kde z artézských studní z hlubin země se vyčerpává. Obyvatelstvo oas živí se hlavně plody palmy datlové, fíky, plody palem ostatních, leckde pěstují i pšenici, ječmen, zeleninu.

Z průmyslových rostlin daří se tabák, mák (na opium) a kavyl. V západních krajích Sahary jsou háje akaciové, poskytující klovatinu. Nejužitečnějším zvířetem Sahary je velbloud; mimo to chovají se v západní a jižní Sahaře kozy, ovce a drůbež. Divoce žije tu pštros, jenž se hojně loví pro peří. Soli vyskytuje se v Sahaře hojnost na různých místech.

Průmysl je jen domácí, omezuje se jen na výrobu rohoží, zbraní, předmětů kovových, zboží koženého. Na oasách odbývají se veletrhy v určitých dobách, k nimž putují se všech stran karavany.

Obchod průvozný od Středozemního moře do Sudanu po cestách karavanních provozovaný utrpí v krátce transafrickou drahou Angličany z Kapska celým nitrem Afriky až do Egypta vedenou.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1910, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. listopadu 2018


Diskuze k článku „Smrtící a přitom úchvatná Sahara“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.