Bolest zad nás provází odjakživa. Dnes na ni lze mnohem lépe vyzrát (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Bolí vás záda? Rozhodně nejste žádnou výjimkou! Bolest zad je tradičním nevyhledávaným společníkem mnohých lidí. Provázela nás už v minulosti a dnes je tomu nejinak. Dnes se jedná o poměrně častou záležitost zapříčiněnou především sedavým způsobem života a absencí pohybu. Faktorů může být ale mnohem více. My se v následujících řádcích na bolest zad zaměříme podrobněji. Podíváme se na její typy, prevenci i léčbu.

3 typy bolesti zad

Hledání příčiny bolesti zad je vcelku náročné, nicméně rozlišujeme fakticky tři typy. My je postupně popíšeme.

Prosté bolesti zad

Jsou prakticky nejčastější a trpí jimi až 90 % veškerých pacientů. Původ bolestí je v podstatě mechanický. Jinými slovy, za problémy může přetěžování oblasti zad. Často se za vším skrývá také nesprávné držení těla. Většinou se tyto bolesti vytratí v důsledku správné léčby a rehabilitace do 6 týdnů.

Neuropatie

Jestliže jsou postiženy nervové kořeny, hovoříme o bolestech neuropatických. Typickým příkladem jsou tradiční výhřezy plotének. Ty jsou značně bolestivé. Dochází k utlačování nervu nebo zúžení oblasti páteřního kanálu. V každém případě se jedná o velmi nepříjemnou bolest schopnou vystřelovat až do dolních končetin.

Bolesti v důsledku onemocnění

Velmi nepříjemné jsou bolesti zad spojené s onemocněním páteře. Jednat se může například o záněty, infekce, případně zlomeniny či nádorová onemocnění. Bolest zad je fakticky kontinuální a není závislá na pohybu.

Prevence bolesti zad

Mnohá preventivní opatření můžeme bez problémů řešit sami. Pokud se odhalí zlozvyky, šance na opětovné fungování bez bolesti jsou vysoké. Hodně důležitý je dostatek pohybu. Fyzické úsilí by mělo být pravidelné. Výborná je chůze, a to ve správné vzpřímené poloze. Optimální se jeví také střídání sportovních aktivit, jež jsou zaměřeny na nejrůznější svalové partie. Častokrát postačí i obyčejné protažení po dlouhodobě vykonávané stereotypní činnosti. Zdá se to jako malichernost, nicméně svaly se do jisté míry uvolní a přichází úleva. Zapomenout nesmíme ani na dostatek relaxace. Ta je třeba pro bolest kloubů alfou i omegou. Člověk potřebuje odpočinek jako sůl, což samozřejmě platí i o spánku. Dále se zaměřte na postel, židli a další pomůcky, které používáte na denní či občasné bázi.

Léčba bolesti zad

Odvíjí se samozřejmě od samotné příčiny bolesti. Ideální je, když vás prohlédne specialista a stanoví přesnou diagnózu. Tradičně se při léčbě volí přípravky na uvolnění svalů, analgetika a mnohé jiné medikamenty. Využít lze gely, náplasti a mnohé jiná léčiva. Samozřejmostí by se měly stát také masáže zad s tím, že vám fyzioterapeut vysvětlí správné cviky, jež budou zabírat a postupem času se zaslouží o kompletní eliminaci bolestí.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
30. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.