Neobyčejná rostlina.
V Jižní Africe, která je domovem tak mnohých podivných rostlin, naleznem jednu ze zvláštností rostlinného světa, jakou bychom marně hledali jinde na celém světě. Je to pověstná, dnes už velmi vzácná, neboť poznenáhla mizící Welwitschia mirabilis.
Za své vědecké jméno děkuje tato rostlina Dru Welwitsch-ovi, lékaři rakouského námořnictva, jenž ji odkryl r. 1860 při expedici do jižní Benguely. Welwitschia je blízce příbuzná našich jehličnatých, ač se svým zevnějškem nejen nepodobá těmto typickým stromům severních krajů, ale ani ostatním rostlinám vůbec.
Botanik Kohl ji popisuje následovně: Představme si kotouč průměru 4—5 m, jenž vybíhá v kuželovitou špičku, kterou je zapuštěn do země tak, že nad ni vyniká jen jeho základna co silná kruhovitá deska. Její horní plocha však není rovná, nýbrž rozdělena hlubokou ryhou ve dvě poloviny a všelijak hrbolatá a zprohýbaná.
V jejích záhybech jsou důlky, z nichž vynikají stonky květů. Cestovatelé vypráví, že tento povrch kmene welwitschie působí z blízka dojmem rozevřené obrovské dračí tlamy. Největší část kmene však je pod zemí, zaražena do ní jako veliký klín, a vybíhá znenáhla ve dlouhý kořen dosahující veliké hloubi, v níž při nedostatku vrchní vláhy ssaje vodu spodní.
Je-li podivný už tvar kmene této rostliny, jsou její listy ještě neobyčejnější. Jsou vůbec jen dva a dosahují šíře až 4 m a délky až 5 m. Málokdy však zůstávají celé; vítr je obyčejně roztrhá ve dlouhé úzké řemeny, jež se plazí zkrouceny po zemi jako chapadla obrovského polypa.
Náleží tedy welwitschie rozhodně mezi nejpodivnější výtvory přírodní v říši rostlinné.
témata článku:
Diskuze k článku „Welwitschie podivná - zvláštní rostlina, která si jméno podivná rozhodně zaslouží“