Sympathetické inkousty
Sympathetické inkousty jsou tekutiny poskytující při psaní neviditelné písmo, které se objeví teprv působením na příklad tepla, světla, navlhčením vodou neb různými chemikaliemi.
Známost sympathetických inkoustů sahá již daleko do starověku; již tenkrát se na psaní tajemného písma užívalo tekutin, které nyní nazýváme sympathetickými inkousty. Ovidius doporučuje psát milostné dopisy čerstvým mlékem; příjemce pak obdrží viditelné písmo, posype-li dopis uhelným prachem. Anson doporučuje za tímže účelem mléko a popel, Plinius mléčnou šťávu některých rostlin.
Mezi sympathetické inkousty náleží též inkoust, o němž se zmiňuje Filo Byzantský (ve II. stol. po Kr.); inkoust tento je v podstatě duběnkovým roztokem, a neviditelné písmo napsané tímto inkoustem se objeví černé, když na nepůsobíme roztokem mědnaté soli obsahujícím trochu železa. Inkoust ten je zajímavý tím, že byl předchůdcem našeho inkoustu duběnkového.
V pozdějším věku se setkáváme často s inkousty tohoto druhu; tak udává Borellus r. 1653, že se neviditelné písmo psané olověným octem objeví černé, když na ně působí páry vyvinující se ze směsi auripigmentu a vápenné vody; při tom podotýká, že se působení těchto par děje na větší vzdálenost, po případě i skrz více papírů.
Historie by nás však zavedla daleko, neboť jak jsem se již zmínil, byly dřív tyto inkousty u veliké oblibě. V nynější době užíváme celou řadu sympathetických inkoustů. Písmo modré na příklad obdržíme, píšem-li 10%ním roztokem chloridu kobaltnatého a písmo pak zahřejem.
Hnědé písmo dostanem, píšem-li zředěnou kyselinou sírovou (1 : 50) a zahřejem. Jeden z nej známějších sympathetických inkoustů jest inkoust skládající se ze směsi roztoků chloridu nikelnatého a kobaltnatého; písmo psané touto směsí se při zahřátí objeví zeleně a po vychladnutí opět zmizí.
Za nynější doby však sympathetické inkousty ztratily značně na svém významu, a užívá se jich spíše na falšování písma; jinak jsou to jen zajímavé chemické hříčky.
témata článku:
Diskuze k článku „Návody na neviditelné inkousty“