Po čem získal smirkový papír své jméno a kde se těží nejlepší smirek?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Epocha 1906, autor Fr. Michl.
Brusný smirkový papír neboli šmirgl zná asi každý, ale víte odkud pochází nejlepší přírodní smirek? S těžbu přírodního smirku a obchodem s ním vás seznámí článek z roku 1906.
Následující text pochází z roku 1906

Obchod smirkem na ostrově Naxu.

Už od pradávných dob tvoří smirek, který se pro svůj obsah korundu výborně hodí na broušení kovů a drahokamů, zvláštní předmět obchodu obyvatel ostrova Naxu.

Roční výtěžek smirku tam je asi 5500 tun, takže dnešní těžba celého ostrova zůstává daleko za výrobou provincie smyrenské (Nový Efesus, Aphrodisie), která činí 20.000 tun; zato však zaujímá Naxos jakostí svého smirku prvé místo na světovém trhu.

Nerost onen se vždy považoval za výsadu Řecka, jehož vláda si také od r. 1824 zabezpečila těžbu ložisek na svém území. Vykořisťování jam přísluší podle práva potvrzeného ústním podáním dědičným sedlákům dotyčných okresů, kteří jsou zato zase zavázáni dopravit výtěžek na místa naloďovací.

Tam převezme fiskus surový smirek za pevnou cenu 43,20 drachem (asi 38 K) za tunu a dopraví jej do skladiště v Syře, odkud se pak vyváží do ciziny. Dopravními útratami z Naxu do Syry se výrobní cena pro stát zvyšuje na 52 Dr. (as 46 K) ; stát zase prodává tunu za pevnou cenu 106,50 Dr. (asi 93 K), takže má ze svého monopolu značný užitek, který plyne do pokladny státních dluhů.

V poslední době se obchod smirkem na Naxu valně zlepšil; r. 1897 činil jenom 3125 T, do r. 1903 už 5813 T. Nezřízenou soutěž trpí smirek z Naxu tím, že se do Syry dováží mnoho smirku maloasijského ze Smyrny a tam připravuje pro vývoz, aby odtud přišel do obchodu jako smirek naxoský, arci za levnější cenu než přirozený výrobek.

Aby se tomuto druhu soutěže čelilo, bylo již navrženo snížit cenu smirku naxoského a vyrovnat ji ceně smirku maloasijského, takže se pak obě provenience mohou postavit do boje proti soutěži americké, která by za jistých okolností mohla způsobit veliké klesnutí ceny zboží evropského.

Spojené Státy americké těží na svém území smirek od r. 1871; jejich těžba činí dnes ročně sice jen 4500 tun, avšak stoupá neustále. Jelikož se za okeanem mimo to vyrábí také umělý smirek, jest obava, že vývoz do Ameriky, která odebírá dosud polovinu úhrnného výtěžku smirku naxoského, v budoucnosti značně klesne.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor Fr. Michl.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. března 2019


Diskuze k článku „Po čem získal smirkový papír své jméno a kde se těží nejlepší smirek?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.