Obchod smirkem na ostrově Naxu.
Už od pradávných dob tvoří smirek, který se pro svůj obsah korundu výborně hodí na broušení kovů a drahokamů, zvláštní předmět obchodu obyvatel ostrova Naxu.
Roční výtěžek smirku tam je asi 5500 tun, takže dnešní těžba celého ostrova zůstává daleko za výrobou provincie smyrenské (Nový Efesus, Aphrodisie), která činí 20.000 tun; zato však zaujímá Naxos jakostí svého smirku prvé místo na světovém trhu.
Nerost onen se vždy považoval za výsadu Řecka, jehož vláda si také od r. 1824 zabezpečila těžbu ložisek na svém území. Vykořisťování jam přísluší podle práva potvrzeného ústním podáním dědičným sedlákům dotyčných okresů, kteří jsou zato zase zavázáni dopravit výtěžek na místa naloďovací.
Tam převezme fiskus surový smirek za pevnou cenu 43,20 drachem (asi 38 K) za tunu a dopraví jej do skladiště v Syře, odkud se pak vyváží do ciziny. Dopravními útratami z Naxu do Syry se výrobní cena pro stát zvyšuje na 52 Dr. (as 46 K) ; stát zase prodává tunu za pevnou cenu 106,50 Dr. (asi 93 K), takže má ze svého monopolu značný užitek, který plyne do pokladny státních dluhů.
V poslední době se obchod smirkem na Naxu valně zlepšil; r. 1897 činil jenom 3125 T, do r. 1903 už 5813 T. Nezřízenou soutěž trpí smirek z Naxu tím, že se do Syry dováží mnoho smirku maloasijského ze Smyrny a tam připravuje pro vývoz, aby odtud přišel do obchodu jako smirek naxoský, arci za levnější cenu než přirozený výrobek.
Aby se tomuto druhu soutěže čelilo, bylo již navrženo snížit cenu smirku naxoského a vyrovnat ji ceně smirku maloasijského, takže se pak obě provenience mohou postavit do boje proti soutěži americké, která by za jistých okolností mohla způsobit veliké klesnutí ceny zboží evropského.
Spojené Státy americké těží na svém území smirek od r. 1871; jejich těžba činí dnes ročně sice jen 4500 tun, avšak stoupá neustále. Jelikož se za okeanem mimo to vyrábí také umělý smirek, jest obava, že vývoz do Ameriky, která odebírá dosud polovinu úhrnného výtěžku smirku naxoského, v budoucnosti značně klesne.
témata článku:
Diskuze k článku „Po čem získal smirkový papír své jméno a kde se těží nejlepší smirek?“