Nový biskup královehradecký, Th. dr. Josef Doubrava.
Pokusy Němců, provésti nové rozdělení církve katolické v Čechách a vykrojiti si při něm také svou vlastní, ryze německou diecési, jsou tedy, diky jednohlasnému odporu se strany české, odbyty aspoň prozatím.
A ještě větší rozechvění ovládlo mysli i srdce česká, když se proslechlo, že na stolec biskupský, uprázdněný úmrtím rozhodného vlastence, Edvarda Brynycha, má býti dosazen nějaký urozený Němec, který jazyka českého dokonale znalým není.
Ale i tato druhá obava šťastně zažehnána — biskupem kralohradeckým jmenován upřímný našinec, syn rodičů českých, theologie dr. Josef Doubrava, posud kanovník metropolitního chrámu sv. Víta v Praze.
Nový biskup jest v řadě biskupů kralohradeckých dvacátým. Biskupství to založeno bylo od papeže Alexandra VII. dne 10. listopadu 1664; před tím bývalo již biskupství ve východních Čechách, v Litomyšli, založené Karlem IV.; k biskupství tomu náležela i valná část Moravy; ve válkách husitských vzalo za své.
Nový biskup kralohradecký, dr. Josef Doubrava, narodil se 29. února 1852 v městečku Mníšku; studoval na piaristickém gymnasiu v Praze a byl r. 1876 vysvěcen na kněžství. Odbyv si různé štace venkovské, povolán byl za učitele bohoslovecké fakulty v Praze.
Roku 1883 povýšen na doktora bohosloví, jmenován místoředitelem a po té ředitelem pražského semináře, načež stal se kanovníkem »vždy věrné kapitoly« svatovítské. Biskup Doubrava byl i literárně činným, přispívaje do odborných časopisů katolických a napsav do »Lumíra« řadu obrázků — »Kresby z Rudohoří«; mimo to přispíval články o věcech, týkajících se církve katolické, do Ottova Slovníku Naučného. Roku 1899 dostalo se mu i rytířského kříže řádu Františka Josefa.
Otázka obsazení biskupství kralohradeckého jest tedy vyřízena, a doufejme, že v národním smyslu zcela šťastně !
témata článku:
Diskuze k článku „Bude nový královehradecký biskup Josef Doubrava hájit naše vlastenecké zájmy?“