Cvičení anglických plavčíků na lodi plachetní.
Největší množství námořních lodí mají Angličané — majíť také největší obchod námořní a jejich osady zámořské rozkládají se ve všech dílech světa — ano jeden z nich — Australie — vůbec celý jim náleží.
Z té příčiny mořeplavbě a všemu, co se jí týká, věnuje se v Anglii pozornost největší. Angličan už je, možno říci, rozeným námořníkem, jemuž v tom ohledu sotva který jiný národ se vyrovná ; námořnictví tvoří tam pravé povolání národní, jemuž se lidé ovšem již od malička věnují.
Jest to povolání kruté a velikých sil tělesných, odvahy a neohroženosti vyžadující; a hlavně ovšem výcviku a vyškolení. Viseti dvacet, třicet metrů v provazišti lodi nad rozbouřeným mořem, jež celou lodí jako skořápkou kymácí, šplhati se po provazových žebřících neb i pouhém laně jako pavouk na nejvyšší cípek korábu — není hračkou; o svízelích a nebezpečích života plaveckého nemá pojmu člověk, strávivší celý život na bezpečné souši.
A přece Angličan miluje moře a plavbu po něm; jeť to celým jeho životem, a dává mu vše: existenci, ba i k stáru zámožnost a bezstarostný odpočinek •— mnohdy i tichý, pokojný hrob...
Obrázek náš jistě názorně vyličuje cvičení mladých anglických plavčíků na brize — plachetní lodi se dvěma stožáry, s úplným výstrojem všech plachet. Ve strmé výši, podobající se zdola sotva většímu ptáku, provádějí na rozkaz nejkrkolomnější cvičení — až konečně si zvyknou, otuží se, seznámí se s veškerými potřebnými výcviky, a odbyvše si školu, stávají se plavci, potvrzujícími nanovo starou námořní slávu Anglie.
témata článku:
Diskuze k článku „Angličané a jejich jedinečný vztah k lodím a mořeplavbě“