Jak dlouho trvá cesta kolem světa?
Před 10 lety chtěl Gaston Stiegler překonati theoretický 80denní rekord hrdiny Julia Verne-a; ač nebyla ještě dohotovena Sibiřská dráha, vykonal cestu kolem světa za 63 dny.
Pařížský časopis „Excelsior" uspořádal r. 1910 nový pokus, jehož účelem bylo dokázat pokrok, jejž došlo mezinárodní dopravnictví od té doby. Úkolem pověřen novinář André Jager-Schmidt, který vyrazil z Paříže 17. července a dosáhl svého cíle zpět 26. srpna, vykonav cestu kolem světa, to jest více než 30.000 km, za 39 dní a 19 hodin.
Cestovní jeho rozvrh byl celkem týž jako u zmíněného Stieglera; hlavní jeho etapy jsou následující:
Z Paříže vyjel 17. července, do Vladivostoku dorazil Sibiřskou drahou 29. července. Přeplul Japonské moře, vystoupil u Tsurugy, drahou do Jokohamy, odkudž vyjel parníkem 1. srpna přes Tichý okean.
Do Vancouveru dojel 12. srpna, nasedl do Transkanadského vlaku, který jej 18. srpna dopravil do Montrealu, a 19. téhož měsíce do New-Yorku. Odtud lodí do 25. do Cherbourgu, a 26. dosáhl Paříže. Podobný rekord by byl ovšem před několika lety nemožný.
Nutno upozornit, že se cesta sledovaná Smidt-em liší od cesty, kterou vykonal Verne-ův románový hrdina Phileas Fog, který jel lodí do Indie a odtud do Japanu, kteréžto zajíždky jsou ovšem delší než cesta Sibiří.
To ovšem nikterak nezmenšuje zásluh Smidt-ových, který svou cestou podal důkaz vzácné vytrvalosti a neobyčejné methodičnosti ve studiu vlaků a parníků.
Vydej za cestu byl asi 6.000 Fr., to jest asi 150 Fr. denně.
témata článku:
Diskuze k článku „Kolik času v roce 1910 trvala cesta kolem světa?“