Návod na pravý japonský květinový trávník

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Když se dnes řekne trávník, tak si mnoho lidí představí sekačkou velmi krátce posekanou zelenou plochu, kde vadí i sebemenší kvítek. Někdo takové anglické trávníky miluje, někdo nenávidí. Článek z roku 1909 vám ukáže jinou alternativu trávníku, inspirovanou Japonskem.
Následující text pochází z roku 1909

Japonský pažit květinový.

Tato pozoruhodná japonská směs obsahuje bedlivě vybrané druhy půvabných trav ozdobných s nejlíbeznějšími a nejkrásnějšími kvítkami letními.

Směs ta sestavena jest takovým způsobem, aby květenství její, od počátku června do pozdního podzimku, nepřetržitě trvalo a pravém slova smyslu záplavu květů tvořilo.

Seje se za suchého počasí od března do května, hned na místo svého určení, do řádků na 10—15 cm od sebe vzdálených. Semeno zakryje se nepatrnou vrstvou země; v létě pak nutno dle potřeby rostlinky okopávati, plevel ničiti a odkvětlé rostlinky vybírati a odstraňovati, abychom japonský pažit květinový stále v čistotě a svěží kráse udrželi.

Japonský květinový pažit hodí se znamenitě pro výložné záhonce, květinové skupiny, na obruby a záspy v domácích, zámeckých, hostinských a veřejných zahradách, jakož i na hřbitovech, kde japonský květinový pažit zvláště s prospěchem vyniká.

Nejobyčejnější rostliny pro květinový pažit jsou: Achyrantes (červ. a žl.), Alternanthera (různé druhy), Ageratum (modré a bílé), Begonia (nízká a vysoká), Centaurea (s bílými listy), Gnaphalium (též drobnolisté), Lobelia (různ. barev), Messembrianthemum, Pilea (nízká, kapraďovitá), Pyrethrum (řimbaba), Sedum carnea a Santoline.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. dubna 2019


Diskuze k článku „Návod na pravý japonský květinový trávník“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.