V době kašle a rýmy.
Jak nepříjemné pálení v nose a pocit hrozného sucha v krku provází rýmu, ví asi každý z mých lask. čtenářů a čtenářek. Aby se tomu odpomohlo, kupuje si postižený rýmou a kašlem v lékárně různá cukrátka.
Každý takový odporučovaný prostředek hlásá rychlé a jisté ulehčení — ale podobná cukrátka jsou dosti drahá, a tím se při delším kašli prodraží.
Podávám zde proto několik receptů na přípravu znamenitých utišujících (jen utišujících, ne léčících) prostředků, které možno v domácnosti levně si poříditi.
Jsu-jsu (čti žužu) čili ibischové těsto.
100 gramů jemně práškované gumy arabské, 100 gramů jemně práškovaného cukru se v hluboké porcelánové míse důkladně promíchá, pak přidá se ze 3 bílků tuhý sníh, dobře se vše promísí a na parní lázni za stálého míchání asi 8—10 minut odpařuje, až těsto s vařečky volně a pomalu stéká.
Pak odstaví se ušlehané takto těsto od tepla, přimíchá se 25 gramů vody z pomerančových květů a rychle vyleje a zozestře se tence na prkénko, které je silně poprášeno rýžovou moukou a dá se na kamna na teplo ne však na horko schnouti. Když těsto uschlo, že se nelepí a nechá se stříhati, rozstříháme je na malé úhledné čtverečky.
Dle takto připraveného receptu je žužu bílé, přidáme-li trochu kakaa, obdržíme těsto ibischové čokoládové, když alkernusové šťávy — růžové, když trochu (asi 4—6 kapek) silné černé i cikorkou obarvené kávy — tož kávové. Má-li hospodyňka čas i chuť, může udělati různě zbarvené čtverečky, což vypadá vše dohromady smíchané velice vkusně. K tomu několik vysvětlivek.
Parní lázní zovou lékárníci ten způsob tření, když massa, která se má tříti, se dá i s nádobou, v které se tře, nad hrnec, v kterém se vaří voda klokotem. — Odpařování zove se v lékárnictví tření na teple, totéž nad parou.
Budou-li hospodyňky pečlivě se držeti receptu i návodu a svědomitě vše vykonají, jak recept podávám, jest jisto, že věc se podaří, jelikož mnohokráte jsem sama jsu-jsu (žužu) doma dětem připravovala. Upozorňuji však, by dětem se nedalo této cukrovinky přes příliš najednou, jelikož staví, a musí se pak dáti projímadlo. Nejlepší službu v tomto případě vykoná dobrý český med.
Dobré bonbony proti kašli.
56 deka cukru v kusech dáme do nádoby, nalejeme naň ¼ l. smetany, přidáme 7 deka másla, 2—3 lžíce syrubu křišťálového (tentýž dostane se u fy. Vydra, továrna poživatin, na Florenci v Praze, který je velice laciný a dlouho vydrží; kilo za několik haléřů), trochu silné černé kávy a nechá se vše za častého míchání vařit tak dlouho, až když tekutá massa, kápneme-li jí trochu do studené vody, mezi prsty praská (láme se).
Pak se namaže máslem mramorový čtverec, neb rub čisté mramorové valchy, neb hladká, mělká, velká porcelánová mísa (musí být ale silná, aby nepraskla) a do kruhu máslem namazaného dá se massa vychladnouti. Když je massa ještě vláčná, nakrájí se na malé čtverečky (jest-li ztuhlá úplně, musí se rozstříhati). Při krájení se nůž vždy máslem přetře Jsou-li dobře uvařeny, musí po úplném vychladnutí zvonit.
Přidáme-li místo kávy kakao, máme bonbony čokoládové. Vynecháme-li obě příchutě, máme bonbony smetanové.
Maliny proti kašli.
25 deka cukru dáme rozvařit, až se táhne. Mezitím připravíme si na misku malinovou šťávu a cukr pak spěšně do ní vlejeme. Zamícháme a když to poněkud stuhlo, vyndáme vše na čistý ubrousek, který jsme pocukrovaly. Pak massu rozválíme válečkem na prst silně, nakrájíme malé kostky a balíme do jemného papíru.
Morzelli.
1 kilo cukru poleje se ¼ l. vody a odpaří se v parní lázni až do hustoty peřán (t. j. lékárnický výraz pro uvaření cukru, když se vaří jako husté mýdlo a hází bubliny). Pak se odstaví od ohně a přidá se za rychlého promíchání:
100 gramů řezaných loupaných sladkých mandlí,
20 gr. řezané citronády,
20 gr. řezané pomerančové kůry nalož.,
15 gr. hrubě rozmělněné skořice,
7 gr. hrubě rozmělněného cardamanum,
7 gr. hrubě rozmělněného zázvoru,
3½ gr. hrubě rozmělněného galgánu,
3½ gr. hrubě rozmělněného muškátového oříšku,
3½ gr. hrubě rozmělněného hřebíčku,
1 gr. jemně rozsekaného květu pivoňky sušené,
1 gr. jemně rozsek. květu růže suš.
1 gr. jemně rozsek. květu chrpy suš.
a ihned se vše do papírové formy vyleje. Používám vždy papírového víka od cukrové krabice, do které horký cukr (smíchaný s příchutěmi) vleji a nechám stuhnouti; když pokroutky potřebuji, tuto papírovou formu (krabici) odtrhnu a stuhlý cukr na malé kostky rozsekám.
Přípravy k tomuto receptu i k ibischovému těstu dostati možno v každé lepší drogerii. Připravíme-li si pokroutky neb cukrátka doma samy, jsou aspoň snad za menší vydaj před přísadami ne-li škodlivými, tož méně čistými, kterých se k přípravě různých pokroutek užívá, chráněny.
témata článku:
Diskuze k článku „Historické recepty na léčivé bonbony proti rýmě a kašli“