Musí ženy jezdit na koni na speciálním dámském sedle?

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Česká hospodyně 1918, autor A. J. Benč.
Jaké jezdecké sedlo je pro ženy a dívky ze zdravotního i bezpečnostního hlediska nejlepší? Měly by ženy raději jezdit na koni na speciálním dámském bočním sedle, nebo naopak na klasickém sedle obkročmo jako muži? Tuto otázku vám zodpoví článek z roku 1918.
Následující text pochází z roku 1918

O jízdě žen na koni.

Některé dámy, chtíce jezditi na koni, posadí se buď podle starého způsobu, nebo obkročmo.

O tom, jak mají dámy jezditi, bylo proneseno již mnoho posudků. Nutno tu však uvážiti mnohé: bezpečnost, zdraví, pohodlí jezdkyně, i na koně nutno bráti ohled.

Z lékařského stanoviska odporučuje se jízda obkročmo, protože skroucená posice v dámském sedle zvyšuje jedno rameno a celou postavu nakloňuje na jednu stranu a u děvčat způsobuje větší vývin jedné nohy.

Bezpečnost závisí většinou na obratnosti jezdkyně, mnohé, zkouší-li nového koně, volí dámské sedlo, ač jiné jsou bezpečnější v sedle obyčejném — mužském. Žena není tak stavěná, aby zapadla do sedla jako muž a tak vlastně balancuje na vrchu, drží se v sedle s větším namáháním a opírá se vice o třemeny a uzdu a tím spočívá tak zv. „těžká ruka“ na ubohém koní.

Obratná jezdkyně však i za této jízdy se tomu vyhne a časem si zvykne. Aby docílila půvabu jízdy obkročmo, nutno aby počala v mládí a tak nyní jsou to hlavně mladé dámy a děvčata, která takto jezdi.

Dobrá jsou a větší bezpečnost zaručují sedla mexická s rohem v předu, o nějž se možno opírati. Anglická sedla ho ovšem nemají. Pro mnohé koně se dámské sedlo ani nehodí a je také o mnoho těžší a tak novým způsobem pomoženo je oběma, dámě, že nemusí dlouho hledati koně stavěného tak, aby se mu sedlo hodilo a koni, že nemusí nésti velkou váhu. Také prostá sedla jsou o mnoho lacinější, nežli dámská.

Jak které dámě sluší zda jeti obkročmo, či po starém způsobu v dámském sedle, to rozhodne postava. Pro velké ženy je vhodnější, sedí-li obkročmo a malé jsou půvabnější v dámském sedle.

Šat pro jízdu obkročmo sestává z dlouhého kabátu, pod kolena sahajícího, je hezky řasnatý od boků dolů ; ze spodků z téže látky, vysokých bot, nebo kožených kamaší. Klobouky nosí se různé, podle toho, jak který dámě sluší, tvrdé i měkké, plstěné, slaměný matros i čepice pro mladé dívky.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1918, autor A. J. Benč.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. dubna 2019


Diskuze k článku „Musí ženy jezdit na koni na speciálním dámském sedle?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.