Tipy na květiny do vázy, které vydrží dlouho krásné

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně 1918, autor neuveden.
Máte byt vyzdoben květinami ve váze? Nechte si poradit od našich prababiček, jaké květiny jsou do vázy nejvhodnější, jak je správně řezat a jak se o ně pak ve váze starat. To vše týkající se péče o řezané květiny se dozvíte v článku z roku 1918.
Následující text pochází z roku 1918

Jak máme řezati květy do pokoje.

Milovníku květin nestačí, když má po celý rok plnou zahradu květů, on chce míti také květy v pokojích ve vásách.

A proto nebude nemístné, když promluvím také pár slov o ošetřování řezaných květů. Nejprve poukáži na chybu, která se nejčastěji děje: uříznuté květy se dají obyčejně dlouho po uříznutí do vody.

Aby nevadly a dlouho svěží vydržely, musí přijíti ihned do vody. Tím zamezíme vypařování z řezné plochy a touto řeznou plochou může hned potřebná voda vzhůru stoupati. Některé svadlé květiny se sice ve studené vodě opět osvěží, zvednou, nesmí se však na to hřešit. Každého opravdového přítele přírody to bolí, když vidí květy vadnouti.

Velice důležité jest, aby se květy, resp. větévky s květy netrhaly nebo nelámaly, nýbrž mají se vždy uříznouti, zvláště, jedná-li se o dřevnaté rostliny. Tu bývají mnohdy celé větvičky ulamovány, což nejen ohyzdí pak takové keře, nýbrž i škodí velmi.

Zvláště u šeříku jest zvykem, vžiti hodně velké větévky s četnými listy. Taková kytice jest ovšem hezká, ale ty četné listy vypařují velké množství vody, čímž pak květy brzy vadnou. Proto odstraníme dvě třetiny listů hned po odříznutí ; totéž platí o jiřinách a slunečnicích.

Také doba, kdy řežeme květy pro pokoje, není lhostejná. V plném květu (právě plně rozkvetlé) řežeme fialky, prvosenky, konvalinky, sněženky, narcisky, šeřík, karafiáty, jiřiny, slunečnice, astry, resedy, laky, fialy, zvonky, vřes, malvy, kamzičník, náprstník, lupiny, mák, plaménku, řimbabu, tavolníky, trojpuk, kopretiny, Harpalium a j. Při většině se musí ale doba přesně vyčkati, kdy se poupě v plný květ rozvije.

Jako poupata řežeme : růže, hyacinty, tulipány, mečíky, lilie, Gladioly, pivoňky, lekníny, sasanky, kaliny, jabloně, hrušně, třešně, hloh, Forsythie a j. Poslední musí míti silné, nepříliš krátké dřevo a musí se dáti hluboko do vody. Když se pak dlouho nerozvíjí, postříkáme je vlahou vodou, v teplém pokoji.

Při plném slunci se květy řezati nemají, nýbrž vždy z rána nebo na večer.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1918, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. dubna 2019


Diskuze k článku „Tipy na květiny do vázy, které vydrží dlouho krásné“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.