Na kongresu Armády spásy.
V měsíci červnu uspořádán byl v Londýně kongres tak zvané armády spásy. Armáda spásy jest vlastně náboženská společnost, zřízená k tomu cíli, aby bojovala proti neřestem, zvláště pak proti prostituci a opilství, a pomáhala chudině.
Tuto společnost založil dosavadní její »generál« William Booth, anglický náboženský agitátor, a r. 1878 dal jí zřízení vojenské. Sám sebe nazval generálem, horlivé své vyznavače mužské i ženské důstojníky a poddůstojníky, rozdělil je ve sbory, zavedl veřejné průvody po ulicích s prapory, veřejné bohoslužby se zpěvy a náboženskými přednáškami v divadlech a veřejných místnostech.
Příslušníci armády spásy nepijí lihovin a žijí v naprosté střídmosti. Armáda zakládá dobročinné ústavy, útulny pro chudé a pod. Náboženské zásady tohoto sdružení nalezly své vyznavače zvláště v Anglii a Americe a jest jich již přes půl millionu. V Německu se neujaly, ba v některých státech, jako na př. ve Švýcarsku, zakročily proti nim úřady.
Zajímavo je, že zakladatel armády spásy přijímá do své armády zvláště jednotlivce pokažených mravů, zločince propuštěné z věznic a vůbec pochybná individua. Generál Booth jest zastancem zásady, že v každém, i nejhorším člověku dříme zdravé a dobré jádro, že jen nešťastné okolnosti činí ze člověka zločince.
A jeho snaha, vrátiti tyto oběti zla opět lidské společnosti, setkává se s úspěchem v té míře, že na armádu spásy nehledí se již jako na výsledek horečné agitace náboženského fantasty, nýbrž na sdružení vysoce morální.
Kongres londýnský měl průběh skvělý. Členové armády z celého světa sešli se zde a ve svorném nadšení sílili se k další práci a šíření morálních zásad mezi všemi národy!
témata článku:
Diskuze k článku „Kdo vymyslel Armádu spásy a jaké byly začátky této náboženské společnosti“