Tvrdé pšeničné pečivo.
Co se stane s tvrdým pšeničným pečivem?
O tom přináší list „Deut. Warte“ z Kuxhavenu následující: Že se z Berlína na tisíce metrických centů krmiva pro vepře vy váží, bude as málo komu známo.
Jsou zde tři velké firmy, které se nakupováním a sbíráním tvrdého pečiva zabývají. Z hotelů a restaurantů, jakož i od pekařů se zbylé tvrdé pečivo sbírá, mech. způsobem dokonale usuší, rozdrobí a dále rozesílá Valnou část odebírá jedna velká obilní a semenářská firma v Kuxhavenu. Dovoz obnáší po vodě jen několik haléřů za metrický cent.
Rozdrobené pečivo prodává se v Berlíně obyčejně po 11—12 markách za 50 kg. Také v některých krajinách Hanoverska, zejména v těch, které leží u Labe, aneb spojeny jsou průplavy, objednávají je co výtečné krmivo pro vepře.
V Kuxhavenu se toto pečivo též ve velkém množství co výborné krmivo pro vepře a telata zužitkuje a to umožňuje, že se zde odchov tučných vepřů pro trh v tak rozsáhlé míře rozšířil, že tvoří podstatnou část polního užitku.
Kdyby v Berlíně samotném tohoto tvrdého pečiva za výkrm vepřů použili, ušetřili by při nejmenším dopravní výlohy. Odporučovalo by se ostatně, aby i jiná velká města se o to pokusila, zbylé a tvrdé pečivo v hotelích, restauracích a u pekařů skupovati a pak podobným způsobem zužitkovati.
Jest to dobré krmivo pro vytučnění a vodou rozředěno je vepři a telaty s chutí požíváno. Dobře sušené lze je delší dobu před zkázou uchovati. Ve Francii používají takového usušeného a rozemletého pečiva ku odchovu malých kuřat; jest to krmivo velmi laciné a kuřatům se při něm výtečně daří.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak se kdysi obchodovalo s tvrdým pečivem“