Výroba cukru z javora v Americe.
Tento průmysl jest nejvíce vyvinut v hornatém severovýchodu Spojených Států, jmenovitě ve Vermontu.
Cukrové stromy, v prvé řadě cukrový javor, ale i javor červený, nacházejí se často jako zbytky divokého porostu na nevzdělané půdě farem rozseté. V drsnějším pohoří a to zase na svazích jižních dociluje se nejjemnější cukr.
Dobývání cukru naučili se první přistěhovalci od Indiánů.
Po prvním tání z jara počíná šťáva téci, což potrvá až do té doby, kdy poupata počínají nalévati. Během této doby navrtávají se díry 5 cm hluboké a nastrčí se do děr galvanisované železné rourky, jimiž šťáva vytéká do podstavených zakrytých kotlů.
Zdravý strom poskytuje v příznivé poloze již od 15. roku beze škody pro svůj vývoj ročně 50—150 l šťávy. Z 1 l dobude se 240—720 gr cukru.
Šťáva se buď za prudkého váru zahustí na syrob, jenž se skrze lněné tkanivo protlačí a ještě horký plní do rour, jež neprodyšně se uzavřou aneb v pánvi zvolna na cukr odpařuje.
Ročně dobude se ve Spoj. Státech 22.5 mil. kg cukru, t. j. 17% veškeré spotřeby. Stát Vermont sám dodal v r. 1898 6,350 kg cukru, cena 70 h za 1 kg. Javor cukrový roste rychle; jest oblíbeným stinným stromem a sladké jeho větvičky požírá se zálibou zvěř a dobytek. Dřevo pak hodí se na práce truhlářské.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak se získává javorový sirup a jak se z něj vyrábí cukr“