Bílení prádla.
Oslňující bělost prádla, na níž si hospodyňka právem tak zakládá, docílí se jen bílením.
Nejstarší a nejpřirozenější způsob bílení jest na trávníku; poznenáhlu ubírá prádlu veškerá barviva, aniž by vlákna přerušovalo. Nelze je ale všude provésti a proto jsme nuceni sáhnouti k chemickým prostředkům, jmenovitě ku chloru a dá se jimi takových výsledků docíliti, jako bílením na trávníku a mají mimo to tu výhodu, že menší prací rychleji k cíli vedou.
Mnohé hospodyňky obávají se škodlivého účinku chloru na trvanlivost tkaniva, avšak náležitým zředěním prostředku a následujícím pečlivým vypráním lze se poškození jeho plně vyvarovati. Zažloutlé (zašlé) prádlo zbělí jako sníh, nechá-li se v roztoku &frac110; - ⅙ procenta chlorového vápna ležeti. Na 100 / vody vezme se 10—17 dkg chlorového vápna, aniž by v nejmenším škodlivý účinek jeho na tkanivo zjištěn býti mohl.
Když mimo to z opatrnosti, než vybílené plátno ve vodě vymácháme, ještě je vodní lázní, v níž jest trochu siřičitanu sodnatého rozpuštěno protáhneme, jest výsledek tím bezpečnější. Tato sůl jest velice laciná a dá se jí kávová lžička do konve vody. Chlorového vápna použije se nejlépe tak, že se odvážené množství ve velké lahvi ve studené vodě rozpustí častým třepáním a pak roztok necháme ustáti. Čirý, nad usazeninou nacházející se roztok se do vaničky na prádlo, jež bíliti chceme, vlije a s vodou tam nalitou dobře smísí.
Ještě pohodlnějším jest, použijeme li chloru v podobě Javellského (čti žavel) roztoku, jejž si levně a snadno dle tohoto návodu můžeme připraviti. V nádobě hliněné neb z kameniny se půl kilogr. chlorového vápna, které se u materialisty koupí, se 4 litry vody poleje a tato směs se za stálého míchání kouskem dřeva nechá více hodin státí. Současně rozpustíme 600 gramů Glauberovy soli ve 2 litrech teplé vody a tento roztok po úplném vychladnuti vlijeme do čirého výtažku z chlorového vápna, t. j. do slité nad usazeninou vyvstalé tekutiny.
Tím povstane mlékovitá tekutina (vylučuje se sádra.) Sádra nechá se přes noc usednouti a hotový čirý Javellský louh slije. Sklenice roztoku stačí na vědro vody. Prádlo zůstane 3—4 hodiny v něm, pak se tekutina vypustí a prádlo v čisté vodě vymáchá. I zde možno před vymácháním stopy chloru siřičitanem sodnatým jako prve odstraniti.
Javellský louh drží se v dobře zakorkovaných lahvích na chladném místě velmi dlouho, jen nezapomeňme lahve si cedulkou označiti, na níž napsáno jest: Louh Javellský — na vědro vody 1 sklenici.
témata článku:
Diskuze k článku „Triky našich prababiček, jak po vyprání získat dokonale bílé prádlo“