Voda.
Nesvědčí piti mnoho studené vody na jednou.
Praví-li starořecký básník Pindar, že voda jest nejlepším darem bohů, nemíní tím nikterak, že nemírné jí požívání bylo by tělu prospěšno. Dobrý doušek vody ve vhodný čas vždy ti poslouží, kdežto nemírným požíváním ochlazují se ústroje zažívací a ruší se trávení.
Nesvědčí piti vodu říčnou. Voda taková jest nasycena mnohými škodlivými látkami. Pohledni jen na vodu říčnou, jak jest kalná, přižloutlá, a dozajista nebudeš podkopávati své zdraví takovýmto nápojem. Voda říčná podporuje vývoj tak řečených bakterií, o nichžto jest v nejnovější době dokázáno, že jsou jedinou příčinou nemocí nakažlivých. V době, kde na všech stranách straší cholera, máš zdvojnásobiti péči o dobrou pitnou vodu.
Nesvědčí piti vodu pokaženou rozkladem a hnilobou látek ústrojných. Kde na blízku řeky pracuje mnoho továren, kde tudíž je mnoho odpadků, jež odvádějí se do vody, tam jest voda na dobro zkažená. Též stoka, ustí-li v řeku, otravuje vodu.
Nesvědčí tudíž také piti vodu ze studny, která se nalézá na blízku stok, žump, záchodů a podobných místností. Takováto voda jest pravým jedem neboť pomocí drobnohledu najdeš v ní miliony nepatrných zvířátek, jakož i mnoho látek hnijících, které jsou příčinou nebezpečných nemocí ústrojí lidského. Z té příčiny naše zdravotní policie dbá přísně toho, by místo pro odpadky a výkaly nenalézalo se na blízko studny.
Nesvědčí píti vodu příliš teplou neb studenou. Vystříhej se každé krajnosti pokud se týče teploty vody; nejlépe jest piti vodu pramenitou chladnosti přirozené, nikoli však ledem ochlazené.
Nesvědčí po rychlé chůzi neb tanci piti studenou vodu. Rychlé ochlazení škodlivě působí jak na žaludek, tak na průdušnice i plíce. Posečkej chvíli, až se ohladíš, neb pojez něco a pak teprve se napij.
témata článku:
Diskuze k článku „Pitný režim: jakou vodu pít a jaké vodě se vyhýbat“